Yerel kültürel değerlerin tüketim kültürüne entegrasyonu: Coca Cola'nın ramazan ayı ve noel reklamları üzerine göstergebilimsel bir inceleme
Integration of local cultural values into consumer culture: A semiotic review on Coca Cola's ramadan and christmas advertisements
- Tez No: 584893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, Radio and Television, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsanoğlu, topluluk halinde yaşama geçmesi ve ekonomik gelişmeler akabinde zenginleşmeye başlamasıyla birlikte ihtiyacı olandan fazlasını tüketmeye de başlamıştır. Tüketim kültürünün yaygınlaşmasında pay sahibi olan iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak da reklam pazarı git gide büyümektedir. Bu alana her geçen gün daha fazla yatırım yapan küresel markalar, kar marjlarını ve pazar paylarını arttırmak için yerel kültürel değerler ve dini öğeler de dahil olmak üzere kar getirme potansiyeli olan her şeyden kendi hedefleri doğrultusunda yararlanmaya çalışmakta tereddüt etmemişlerdir. Bu çalışmada, Coca Cola'nın iki farklı ülkede (Türkiye'de ve Amerika Birleşik Devletleri'nde) yayınlanan iki farklı reklam ile Müslümanlık ve Hristiyanlık değerlerinden faydalanma çabası, bu reklamlar eliyle yerel kültürel değerlerin ve dini pratiklerin tüketim kültürüne dahil edilme çabası, iki reklam birlikte analiz edilerek ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings have started to consume more than their needs with the commencement of prosperity as a community and economic developments. In parallel with the developments in communication technologies -which have a share in the spread of consumer culture- the advertising market is growing steadily. Global brands which have been investing in this field day by day, have not been hesitating to make use of everything that has the potential to generate profit including local cultural values and religious elements in order to increase their profit markings and market shares. In this study, two different advertisements of Coca Cola (which have been published in two different countries: Turkey and USA) have been analysed to figure out how Coca Cola tried to make use of Christianity and Islamic values by using religional and local cultural values and include them to consumer culture.