Toplumsal cinsiyet ekseninde alternatif bir anlatı: Şahsiyet örneği
Sahsiyet as an alternative narration in the context of gender
- Tez No: 584976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM PARLAYANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Araştırmanın amacı, toplumsal cinsiyet bağlamında cinsiyet rollerini ve ne yazık ki günümüzde dahi yanlış bir kullanım sayılmayacak“kadın sorunu”kavramı çerçevesinde, medya temsilleri üzerinden incelemektir. Araştırma, toplumsal cinsiyet temsillerine bir yenilik getirdiği varsayılan, İnternet Televizyonu Draması“Şahsiyet”üzerinden bölüm bölüm söylem analizi yöntemiyle yapılmıştır. Analiz esnasında toplumsal cinsiyet çalışmaları, feminizm kuramları, erkeklik çalışmaları, psikanalitik kuram ve medya temsil araştırmalarından teorik olarak yararlanılmıştır. Şahsiyet'e dair, medyada alışılageldik toplumsal cinsiyet temsillerine alternatif bir yaklaşım benimsenmiştir. Dramadaki bazı değiniler, hem kadının hayatta 'sorunlu' varoluşunu hem de erkekliğe atfedilen üstün konumu eleştirmesi açısından, farklı medya temsillerinin mümkün olabileceğini göstermiştir. Gerbner'a göre (2014) Görsel içerik üreticilerinin iddiası,“izlenirliği arttırmak adına alışılageldik cinsiyet rollerine ve bilindik olay örgüsüne”bağlı kalmaktır. Şahsiyet, bu dinamiği sağlamadığı halde yüksek izlenme oranları elde etmiştir ve bu varsayımı geçersiz kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the gender roles in the context of gender and“the problem of woman”, which is unfortunately not even the wrong use as of today, through media representations. The research was conducted with episode-by-episode discourse analysis on the Internet Television Drama“Şahsiyet”, which is supposed to bring a novelty to gender representations. In the analysis, gender studies, theories of feminism, masculinity studies, psychoanalytic theory and media representations were used theoretically. Some of the references to“Şahsiyet”that overlook the usual gender representation in the media clearly showed that different media representations are possible in terms of criticizing the problematic existence of the woman in life and the superior position attributed to masculinity. According to Gerbner (2014), the claim of the visual content producers is to adhere to“the usual gender roles and familiar plot patterns to increase viewing. Consequently, although ”Şahsiyet" series did not offer this dynamism, it gained high ratings and invalidated this hypothesis.