Dijital sanatta metafizik: Temsil, kurgu ve gerçekliğe bakış
Metaphysics in digital art: Representation, fiction and reality
- Tez No: 584977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Teknoloji tarihin her alanında insanların sosyal hayatlarını, iletişim biçimlerini ve sanat eseri ile olan ilişkilerini etkilemiş, bilimsel keşifler sonucu ortaya çıkan yeni araçlar hayatın her alanında etkili olmaya başlamıştır. Dijitalleşme sayesinde o güne kadar yaratılan medya kayıtları bilgisayar ortamı için bir hammadde haline gelmiş ve Yeni Medya doğmuş, bu durum görüntüler üzerinde istenilen müdahalenin ve paylaşımın yapılmasına imkân sağlamıştır. Dijital yolla yapılan sanat yapıtlarında metafizik denildiği zaman sanatçının kendine has duygu durumlarını ve bilinçaltı kaynaklı kişisel seçimlerini dijital yöntemler kullanarak hayata geçirmesi anlaşılmaktadır. Bu bağlamda çağdaş sanat yapıtlarında metafizik yansımalar görülmekte ve sanatçıların temsil, kurgu ve gerçeklik yaratırken seçtiği yöntem ve öğeler üzerinde etkili olmaktadır. Bu çerçevede araştırma öncelikle dijital imkânların gelişmesi, dijital olanaklar ile sanal ortamların oluşturulması ve bunların metafizik deneyimler olarak aktarılması etrafında şekillenmektedir. Başta görsel sanatlar alanında malzemenin dijital olarak taklit edilebilmesi ve multimedya olanakları ile melez bir hale gelmesi konuları ele alınmıştır. Araştırma betimsel bir yolla yapılmış olup, araştırma bulguları Yeni Medya Sanatçılarının teknolojiyi kullanma şekilleri ile eser incelemelerinin içerik analizlerinden elde edilmiştir. Özde bu tezin ana problemi, dijital sanatta kullanılan simülasyon araçlarının metafizik bir ifade tarzı oluşturmadaki etkilerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Technology has influenced people's social lives, forms of communication, and relationships with artwork in every aspect of history and as a result of scientific discoveries, new tools have become effective in all areas of life. Through the digitization, the media records created so far have become a raw material for the computer environment and New Media was born so this allowed a desired intervention and sharing on the images. In digital artworks, -when it comes to metaphysics, It is so clear that artist puts his own emotional states and subconscious personal choices into practice by using digital methods. In this context, metaphysical reflections are seen in contemporary works of art and have an impact on the methods and elements chosen by artists while creating representation, fiction and reality. Within this scope, the research is primarily focused on the development of digital facilities, the creation of digital environments and virtual environments, and their transfer as metaphysical experiences. Initially, in the field of visual arts, the digital imitation of the material and its hybridization with multimedia facilities have been discussed. This research has been conducted in a descriptive way and the findings of the research have been obtained from the content analysis of New Media Artists' ways of using technology and work analysis. Essentially, the primary concern of this thesis is to investigate the effects of simulation tools used in digital art on creating a metaphysical style of expression.