Türk kültürünün İstanbul'daki Sudanlı öğrenciler üzerindeki etkisi
The effect of turkish culture on the sudanese studentsin Istanbul
- Tez No: 584982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ESENDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Her kültürün bir kimliği ve her kimliğin de kendine özgü nitelikleri vardır. Bu da yüce değerlerin bir sonucudur. İdealler kültürün yerleşik kuralları olan özgünlükten gelmektedirler ve tüm kültürler arasında ortak paydalar vardır. Kültür öğeleri toplumdan topluma doğrudan veya dolaylı olarak bireyler ve gruplar arasında yayılmıştır. Avrupalı kâşifler, on beşinci yüzyılda Uzak Doğu ve Amerika'ya ulaştıktan sonra, dünyadaki farklı kıtalardaki kültürel ögelerden kapsamlı bir şekilde etkilenmişlerdir. İletişim ve seyahat gelişmeye devam ettikçe, kültürel öğelerin değişimi de giderek artmaktadır. Bununla birlikte, sadece belirli ülkeler arasında değil, bölgelere göre etnik ve ırksal olmayan gruplar arasında da önemli kültürel farklılıklar bulunmaktadır. Dahası, kültürün bütün unsurları bu kadar hızlı ve kolay bir şekilde yayılmaz, kökene bakılmaksızın bireyler arasında daha hızlı yayılmaktadırlar. Farklı dillerde konuşan insanlar arasında var olan politik, ticari, sosyal ve kültürel ilişkilerin zamanla bu halkların kültürleri arasında nüfuz, etki ve değişime yol açtığına dikkat edilmelidir. Türk kültürü, en eski, en güzel ve en büyük kültürlerden biridir, Türkiye'de çok sayıda Sudanlı öğrenci yaşamaktadır ve burada bulunmalarının nedeni genel olarak eğitimdir. Araştırma, Türk kültür öğelerinden dil, din, semboller, değerler ve normların İstanbul'daki farklı üniversitelerdeki 20 Sudanlı öğrenci üzerindeki etkisine dayanmaktadır. En büyük etkinin sırasıyla değerler, semboller, dil, normlar ve din noktasında olduğu görülmüştür. Dolayısıyla, çalışma sonucunda, Türk kültürünün İstanbul'daki Sudanlı öğrenciler üzerindeki etkisi teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each culture has an identity and each identity has its own characteristics. Ideals come from originality of the established rules of culture and there are common denominators among all cultures. The cultural elements spread between individuals and groups, directly or indirectly, from society to society. After European explorers reached the Far East and America in the fifteenth century, they were extensively influenced by cultural elements of different continents around the world. As communication and travel continue to evolve, the exchange of cultural elements is also increasing. However, not only among certain countries there are significant cultural differences between ethnic and non-racial groups but also by regions. Furthermore, all elements of culture don't spread so rapidly and easily, but regardless of origin, they are spreading faster among individuals. It should be noted that by the time the political, commercial, social and cultural relations between peoples who speak different languages lead to diffusion, effect and change among the cultures of these communities. Turkish culture is one of the oldest, finest and the greatest cultures. In general for education reason, many of the Sudanese students are living in Turkey. The research is based on the influence of language, religion, symbols, values and norms of Turkish cultural elements on 20 Sudanese students in different universities in Istanbul. The greatest influence was found in values, symbols, language, norms and religion point, respectively. As a result of this study, the influence of Turkish culture on the Sudanese students in Istanbul has been confirmed.