E-dönüşüm kapsamında e-Fatura ve e-Defter uygulamaları üzerine bir inceleme
An examination on the application of e-Invoice and e-General ledger in the content of e-Transformation process
- Tez No: 584983
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEKTÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Elektronik dönüşüm (e-Dönüşüm) sürecinde elektronik muhasebe uygulamaları olarak başta elektronik ortamdaki elektronik belge (e-Belge) ve elektronik defter (e-Defter) uygulamaları gelmektedir. Temel e-Belge elektronik fatura (e-Fatura)'dır. Türkiye'de e-Fatura uygulaması, elektronik devlet (e-Devlet) projesi kapsamında uygulamaya geçen pilot uygulama olan Elektronik Fatura Kayıt Sistemi (EFKS) ile birlikte 2008 yılında kullanılmaya başlanmıştır. E-Faturayı diğer elektronik belgeler izlemiştir. E-Defter uygulaması ise başta bazı şartlara haiz olan mükelleflere zorunlu tutulmuş, daha sonra kapsamı genişletilmiştir. E-Defteri, Defter Beyan Sistemi izlemiştir. Çalışmada; temel e-Belge uygulaması olan e-Fatura ve yine temel e-Defter uygulamaları incelenmiştir. E-Dönüşüm süreci kapsamında; e-Fatura ve e-Defter uygulamalarının temel kavramları, yasal dayanakları, kullanım aşamaları ve yararlanma yöntemleri, avantaj ve dezavantajları ve diğer bilgileri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Türkiye örneği irdelendikten sonra e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına ilişkin ülke örneklerine yer verilmiştir. Bu bağlamda Çin'deki uygulamalar, ayrıntılı bir şekilde uygulama örneği olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the process of electronic transformation (e-Transformation), electronic accounting applications are primarily electronic document (e-Document) and electronic ledger (e-Ledger) applications. The basic e-Document is electronic invoice (e-İnvoice). E- İnvoice application started to be used in 2008 together with Electronic Billing Registration System which is applied as e-government project in Turkey. Other documents have followed the e-İnvoice. At the beginning, e-Ledger application is obligatory for the taxpayers who have some conditions. Then the scope is expanded and the application started to be used with new taxpayers. The Ledger Declaration System has followed the e-Ledger. In our study, e- İnvoice and e-Ledger applications were examined. Basic concepts of e-İnvoice and e-Ledger applications, legal bases, stages of usage and usage methods, advantages and disadvantages and other information are tried to be explained within the context of e-Transformation process. After examining the case of Turkey, examples of countries for e-İnvoice and e-Ledger applications have been studied. In this context, applications in China are presented in detail as an example of application.