Mersin'in ekonomik, sosyo-kültürel yapısı ve dinamikleri açısından Suriyeli göçün kent yaşamına etkileri
Impacts of Syrian migration to urban life in terms of economic, socio-cultural form and it's dynamics
  1. Tez No: 584989
  2. Yazar: ARZU KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Neo-liberalizm ve paralelinde gelişen emperyalist politikalar neticesinde dünya düzeni yeniden biçimlenmektedir. Dinamikleri değişen dünya ile beraber insan hareketliliği artmakta, güvenli ve yaşanabilir ülkeler arayan milyonlarca göçmen akınlar halinde yer değiştirmektedir. Uluslararası Göç Örgütü'nün yayınladığı tahmini rakamlara göre, dünya üzerindeki göçmen sayısının 2050 yılında 405 milyona ulaşması beklenmektedir. Yeni gelenlerle birlikte ulus-devletlerin merkezi ve dayatmacı ırk, dil ve din anlayışları sarsılmaktadır. Son sekiz yıldır yaklaşık dört milyon yeni göçmeni sınırları içerisine almış olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çağın sorunu olan göçmen entegrasyonu ile karşı karşıyadır. Ülkeye yerleşmiş, ekonomik hayatın bir parçası olmuş, kendi sosyo-kültürel yaşamını kurmuş ve“kent mültecileri”kategorisine alınmış Suriyeli göçmenlerin uyum sorunu ve bu sorun için geliştirilecek entegrasyon politikası Türkiye'nin siyasal biçimlenişi ve toplumsal barışı açısından oldukça önemli gözükmektedir. Konu ile ilgili olarak Mersin kenti, kent kimliği ve kentte yaşayan Suriyeli göçmenler ele alınmış, belirlenen örneklem grupla derinlemesine mülakatlar yapılmış ve çıkan sonuçlar çerçevesinde göçmenlerin son sekiz yıllık uyum süreci kentin öznel yapısı üzerinden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of neo-liberalism and imperialist policies, the world order is being reshaped. According to the estimated figures published by the International Organization for Migration, the number of immigrants in the world is expected to reach 405 million by 2050. With the dynamics of the changing world, human mobility is increasing and millions of migrants seeking safe and livable countries are relocating by the influx. Together with the newcomers, the centralist and coercive perceptions of race, language, and religion are being shaken in nation-states. The State of the Republic of Turkey has accepted nearly four million new immigrants into its borders during the last eight years, is facing the problem of the age: the integration of immigrants. Adaptation matter of Syrian immigrants who settled in the country became a part of the economy, established their own socio-cultural life, classified as“urban refugees”and are not willing to return their homeland and integration policy to be developed for this matter seems quite important in perspective of political configuration and social peace of Turkey. Pertaining to this topic, the city of Mersin, it's urban identity and the Syrian migrants living in the city were discussed, in-depth interviews were conducted with the selected sample group and the adaptation process of the migrants in the last eight years was interpreted through the subjective structure of the city.