Türkiye tasavvuf tarihçiliğinde Mehmet Fuat Köprülü metodolojisi ve yaklaşımları
Mehmet Fuat Koprulu in Turkey sufism historiography methodology and approach
- Tez No: 584993
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK SİNAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın seçilmesindeki amaç, Türkiye'de tasavvuf tarihi çalışmalarının başlangıç aşamalarını saptayabilmek ve Fuat Köprülü metodolojisinin bu aşamadaki kilit rolünü açıklamaktır. Çalışma konusu olarak Fuat Köprülü'nün seçilme nedeni, modern dönem tasavvuf çalışmalarının kurucu babası olmasından ileri gelmiştir. Böylece Köprülü'nün başlattığı tasavvuf tarih yazıcılığının tarihsel ve siyasi anlatısının geniş bir çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. İlk bölümde Osmanlı tarih yazıcılığının klasik dönemden XIX. yüzyıl'a gelen değişimi incelenecektir. İkinci bölümde Fuat Köprülü'nün tarihçiliğini ve ideolojik perspektifini etkileyen isimlerden ve Annales okulundan kısaca bahsedilecektir. Üçüncü bölümde Fuat Köprülü'nün tasavvuf alanındaki çalışmaları incelenecektir. Dördüncü bölüme gelindiğinde, Fuat Köprülü'nün din tarihi çalışmalarından etkilenen üç önemli takipçisi, Abdülbaki Gölpınarlı, Ahmet Yaşar Ocak ve Irene Melikoff'un çalışmaları, Köprülü'nün onlar üzerindeki tesiri ve yazarların Köprülü eleştirileri açıklanmaya çalışılacaktır. Son bölümde ise Fuat Köprülü çalışmalarına Batı'dan gelen eleştiriler Devin DeWeese, Markus Dressler ve Ahmet Karamustafa üçlüsü çerçevesinde gösterilecektir. Son olarak bu çalışma, Fuat Köprülü'nün tüm çalışmalarını içereceğine dair bir iddiada bulunmayan mütevazi bir alan araştırması niteliğindedir
Özet (Çeviri)
There are two main objectives in the selection of this study: they are able to identify the initial stages of Sufi history studies and explain the key role of the Fuat Köprülü methodology at this stage. Fuat Köprülü was chosen as the subject due to being the founding father of modern period Sufi studies. Thus, a broad framework of historical and political narrative of Sufi historiography initiated by Köprülü was tried to be drawn. In the first chapter, the Ottoman historiography from the classical period XIX. century changes will be examined. In the second part, the names affecting the historiography and ideological perspective of Fuat Köprülü and Annales school will be briefly mentioned. As for the fourth chapter, Fuat Köprülü's three important followers, Abdülbaki Gölpınarlı, Ahmet Yaşar Ocak and Irene Melikoff, the influence of Köprülü on them and the authors' Köprülü criticisms will be explained. In the last part, criticism from the West for Fuat Köprülü's works will be shown within the framework of the trio of Devin DeWeese, Markus Dressler and Ahmet Karamustafa. Finally, this study is a modest field study that does not claim to include all the works of Fuat Köprülü