Döviz kurunu belirleyen makroekonomik faktörler: Türkiye
Macroekonomic factors that determine the exchange rate: Turkey
- Tez No: 585002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada döviz kurunu belirleyen makroekonomik değişkenler araştırılmıştır. Türkiye'nin 2005:Q4–2019:Q1 dönemi temel alınarak döviz kuru ve döviz kurunu etkileyen değişkenler arasındaki ilişki, eşbütünleşme ve hata düzeltme modeli vasıtasıyla sınanmıştır. Uzun dönem bulgularına göre, para arzı ile döviz kuru arasında pozitif yönlü ilişki olduğunu anlatan esnek fiyatlı parasalcı model ampirik olarak desteklenmiştir. Buna ek olarak enflasyon ile döviz kuru arasında pozitif yönlü ilişkinin varlığından bahseden satın alma gücü paritesi yaklaşımı da ampirik olarak desteklenmektedir. Son olarak faiz ile döviz kuru arasında pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Kısa dönem analizinden elde edilen bulgular uzun dönem ile paralellik göstermektedir. Buna ek olarak hata düzeltme terimi negatif ve anlamlıdır. Bu durum kısa dönem sapmalarının yaklaşık 11 ayda ortadan kalkacağını göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Döviz Kuru, Engle-Granger Eşbütünleşme Analizi, Faiz, Enflasyon, Para Arzı
Özet (Çeviri)
In this study, macroeconomic variables that determine exchange rate were investigated. Turkey 2005:Q4-2019:Q1 period based on the exchange rate and the exchange rate relationship between the variables affecting, has been tested by means of cointegration and error correction model. According to the long-term findings, the flexible priced monetary model was empirically supported by a positive relationship between the money supply and the exchange rate. In addition, purchasing power parity approach, which mentions the existence of a positive relationship between inflation and exchange rate, is also supported empirically. Finally, there is a positive relationship between interest rate and exchange rate. The findings obtained from the short-term analysis are in parallel with the long-term. In addition, the error correction term is negative and significant. This shows that short-term deviations will disappear in about 11 months. KEYWORDS: Exchange Rate, Engle-Granger Cointegration Analysis, Interest, Inflation, Money Supply