Demokrat Parti Döneminde alınan kararların ekonomi politikalarına yansımaları, etkileri ve sonuçları(1950-1960)
The effects of the decisions of the Democratic Party on economic policies, their effects and results
- Tez No: 585022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİS ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de liberal ekonomideki dinamikler, ekonomik kurallarla yapılanmaktan ziyade siyasi kararlar ekonomik icraatları birinci derecede önemli kılmakta olup daha sonra kurulacak olan hükümetlerin ekonomi politikalarına uygulanabilir perspektifler kazandıracaktır. Siyasetin ekonomiden ayrı düşünülemeyeceği, ekonomik kararlar siyasi kararları, siyasi karar ve kurumlar ise ekonomik faaliyetleri belirleyerek ekonomi ile siyasetin beraber ele alındığı politik iktisat terimi ortaya çıkmıştır. Demokrat parti dönemi politikaları ve ulaşılan sonuçlar temel makro ekonomik değişkenler dikkate alınarak sunulacaktır. Politik süreçte alınan karar ve uygulamaları iktisat biliminin teknik, yöntem ve araçları kullanılarak analiz edilecektir. Müdahaleci bir ekonomik yapıdan, özel teşebbüse öncelik veren, açık ekonomiye geçiş çabalarının yoğunlaştığı dönem olan DP döneminde siyasette ve ekonomide yapısal dönüşümler yaşanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rather than the dynamics of liberal economy in Turkey being structured by economical rules political decisions direct and place importance on economic practices, and these decisions will bring applicable perspectives to the politics of subsequent governments. The term“political economy”has come up which means politics can not be separated from economy but both are handled together, that economical decisions determine the political decisions and parallelly political decisions and institutions determine economical activities. The politics of Democrat Party period and the attained results will be presented considering the basic macroeconomical variances. The decisions made and the practices during the political process will be analyzed through the technics, methods and means of economics. During the DP period when the efforts of passing on private enterprise and open economy from an interventionist economical structure escalated, structural transformations have taken place in both politics and economy.