Safety risk assessment for tunnel construction: Application of AHP to Marmaray project
Tünel inşaatı projelerinde AHP kullanılarak kaza risklerinin değerlendirilmesi: Marmaray projesinde bir uygulama
- Tez No: 585023
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde yer alan AHP ile desteklenerek önerilmiş risk hiyerarşi modelinin, tünel uzmanları tarafından risk faktörlerini önceliklendirmek ve güvenli bir çalışma ortamı yaratabilmek adına kullanılabileceğine ve son olarak, farklı uzmanların farklı şirketlerde bu metot ile sistematik bir risk değerlendirmesi ve yönetimi süreci kurulmasına katkı sağlayabileceğine inanılmaktadır. Bu tezdeki bulgular temel olarak Marmaray Projesi ile ilgili uzmanların deneyimlerini yansıtsa da, risk belirleme ve önceliklendirme süreci diğer tünel açma projelerinde de kullanılabilecek genelliktedir.
Özet (Çeviri)
It is believed that the risk hierarchy proposed in this thesis and AHP can be used by tunnel experts to prioritize risk factors and finally, create a safe working environment by setting up a systematic risk assessment and management process in their companies. Although the findings in this thesis mainly reflect the experiences of experts relating to the Marmaray project, the process of risk identification and prioritization is generic that can be used in other tunneling projects.