Eğlence pazarlamasında boş zaman aktivitelerine yönelik tutum ve katılımın müşteri tatmini üzerine etkisi: Edirne Kakava şenlikleri örneği
The effect of manner and participation intended for leisure time activities on customer satisfaction in entertainment marketing: The example of Kakava festival in Edirne
- Tez No: 585024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kakava şenlikleri Edirne'nin tarihsel ve kültürel miraslarından biridir. Edirne'nin kültürel mirasının en önemli öğelerinden biri olan Kakava şenlikleri günümüzde eğlence pazarlamasının önemli bir unsuru haline gelmiştir. Bu çalışma ile Kakava şenlikleri, eğlence pazarlaması ve boş zaman aktivitesi olarak değerlendirilmiş ve bu kapsamda, şenlik kalitesinin, müşteri tatmini ve müşteri sadakati üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın anakütlesi Edirne'de düzenlenen Kakava Şenliklerine katılan ziyaretçilerden oluşturulmuştur. Araştırmaya katılmayı kabul eden 436 ziyaretçiye yüz yüze anket uygulanmıştır. Anket soruları demografik sorular ile katılımcıların şenliğe duydukları memnuniyet ve sadakatlarını ölçmeye yönelik ölçek sorularından oluşturulmuştur. Araştırma hipotezlerini test etmek için SPSS 22.0 istatistik programı kullanılmıştır. Bu kapsamda oluşturulan kavramsal modeller faktör analizi yapılarak analiz edilmiştir. Şenlik kalitesinin, müşteri memnuniyetini ve müşteri sadakatini artırıcı bir etki yarattığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kakava festivals are one of the historical and cultural heritage of Edirne. Kakava festivals, one of the most important elements of Edirne's cultural heritage, have become an important element of entertainment marketing today. With this study, Kakava festivals were evaluated as entertainment marketing and leisure activities and in this context, the effect of festival quality on customer satisfaction and customer loyalty was examined. The population of the study was composed of visitors who participated in the Kakava Festival in Edirne. Face to face questionnaires were applied to 436 visitors who accepted to participate in the study. Questionnaires were composed of demographic questions and scale questions to measure the satisfaction and loyalty of the participants to the festival. SPSS 22.0 statistical program was used to test the research hypotheses. The conceptual models created in this context were analyzed by factor analysis. The quality of the festival has been found to have an effect that increases customer satisfaction and customer loyalty.