Aydınlanma'nın üç düşünüründe (Rousseau, Kant ve Locke) çocuk modernleşmesi ve eğitim
Child modernization and education in enlightenment thinkers (Rousseau, Kant and Locke)
- Tez No: 585044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ÇELİKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çocukluk kavramı çağlara ve toplumlara göre sürekli gelişen ve değişen bir algıdır; bu sebeple bir toplum inşası olarak görülmektedir. Orta Çağ'da çocukluk bilinmemekte ve çocuklar minyatür yetişkinler olarak görülmekteydi. Çocukluk kavramının inşası Batı'da ancak 17. yüzyıldan itibaren başlayan bir süreç olarak kendini göstermekteydi. Bu kavramın inşasında Orta Çağ'dan sonra ortaya çıkan sosyal, ekonomik, kültürel ögelerin gelişimi ve belirli düşünürlerin katkıları etkili olmuştur. Bu dönemden sonra çocuk yaşantısında yer alan tüm gelişmeler çocuk modernleşmesi kavramıyla açıklanmaktadır. Bu bağlamda; çocuğu anlayabilmek için çocukluğun tarihsel gelişimini ve düşünürlerin bu sürece katkısını irdelemek gereklidir. Çocuk modernleşmesi kavramının gelişmesinde Aydınlanma düşünürlerinin etkisi göz ardı edilemez. Onun için bu çalışmada, Aydınlanma düşünürlerinden Jean-Jacques Rousseau, Immanuel Kant ve John Locke'un çocuk ve çocuk eğitimi hakkındaki görüşleri çalışılmıştır. Onların bu görüşleri çocuk modernleşmesi kavramının gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Çalışmada, tüm bu gelişmelere ve değişimlere ışık tutabilmek için adı geçen düşünürlerin eserlerine ve literatürdeki yazılı kaynaklara ulaşılmış ve bu kaynaklar analiz edilerek betimsel bir anlayışla düşünceler ortaya konmuştur. Bir kavramsal çerçeve oluşturduktan sonra çocukluk kavramının ve çocuk eğitiminin gelişim tarihine yer vererek bu süreç hakkında bir temel oluşturmaya çalışılmıştır. Bulgular kısmında ilk olarak çocuk modernleşmesi süreci açıklanmıştır. Sonra ise Jean-Jacques Rousseau'nun, Immanuel Kant'ın ve John Locke'un çocuk ve çocuk eğitimi hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmanın bölümleri özetlenerek bu düşünürlerin çocukluk modernleşmesi sürecine katkıları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concept of childhood is a perception which has been constantly changing and developing according to the ages and society; therefore, it has been seen as a construction of the society. During the Middle Age childhood was not known and children were seen as miniature adults. The construction of childhood concept has been a process which has begun in the 17th century and onwards in the West. In the construction of this concept; developments of social, economic and cultural factors which were emerged after the Middle Age and the contributions of particular thinkers had an effect. After this stage, all of the improvements among a child's lifestyle have been explained with child modernization concept. In this context; to understand a child, it is a necessity to examine the historical development of childhood and contributions of significant thinkers to this process. In the process of child modernization concept's development, the Enlightenment thinkers' effect should not be ignored. For this reason; within this study, Jean-Jacques Rousseau's, Immanuel Kant's and John Locke's opinions about child and child education have been studied. Their opinions have an important role in the development of child modernization concept. In this study, to provide an insight to these changes and developments, these thinkers' works and written resources in the literature and after analyzing these resources, the opinions have been presented with a descriptive way. After establishing a conceptual framework, it has been tried to form a basis for this process by including the childhood term and history of child education. In the findings section, process of the child modernization has been explained. In the following section Jean-Jacques Rousseau's, Immanuel Kant's and John Locke's opinions about child and child education has been located in order. Then, in the conclusion, chapters of the study have been summarized and the contributions of these philosophers on the child modernization process have been tried to be explained.