Çalışanların bilişim teknolojilerine yönelik öz-yeterlik algısının bireysel yaratıcılık algısı üzerindeki etkisi
The impact of employees' self-efficacy perception for information technologies on individual creativity perception
- Tez No: 585045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İçinde bulunulan bilgi çağında her geçen gün bir başka zeki uygulamanın üretilmesi ile beraber geleceğe ilişkin teoriler de daha gerçekçi olmaya başlamıştır. Günümüzde işletmelerin faaliyette bulundukları sektörlerdeki varlıklarını sürekli düzeyde artan rekabete rağmen sürdürebilmeleri, yeni pazarlara ulaşabilmeleri ve hatta sektörü yönlendirenlerden olabilmeleri bilişim teknolojilerini etkili ve verimli bir şekilde kullanmalarına bağlıdır. Bu zamana kadar süregelen geleneksel yönetim biçimlerinin işletmelerde uygulanmaya devam edilmesi, gelişen teknolojik süreçlerle ters düşecektir. Bu aşamada yaratıcılığın örgüt içerisindeki her boyutta teşvikinin sağlanması, örgüt içerisindeki yeniliklerin üretimini ve adaptasyonunu kolaylaştıracaktır. Bilgi sistemleri (BS) teknolojilerinin yanı sıra, üst düzey yapay zeka uygulamalarının adaptasyonu konusunda öncü olabilecek firmalar da büyük ölçüde yaratıcılığı benimsemiş işletmeler arasından olacaktır. Bu çalışmanın temel amacı çalışanların bilişim teknolojilerine yönelik öz-yeterlik algısının, bireysel yaratıcılık algısı üzerindeki etkisini incelemektir. Literatürde, yaratıcılık ve bilişim teknolojileri ile ilgili çalışmalar yer alıyor olsa da, iki konunun birlikte değerlendirildiği çalışmalara çok fazla rastlanmamaktadır. Hem bilişim teknolojileri öz-yeterlik algısının hem de yaratıcılığın işletmelerin yenilik üretebilmelerinde olumlu etkiye sahip oldukları göz önünde bulundurulduğunda, bu iki unsurun birbirleri arasındaki bağlantının incelenmesi gerekliliği bulunmaktadır. Bu çalışmanın örneklemi olarak İstanbul'daki iki vakıf üniversitesi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama alanı olarak genelde çalışmalarda yönelinmiş grup olan öğretim üyeleri değil, idari personel kullanılmıştır. Buradaki amaç, üniversitenin bir işletme olarak ele alınması ve idaresindeki verimliliğe etken unsurların belirlenmesidir. 101 idari personelden toplanan verilerin analizi SPSS 18.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, BT Öz-Yeterlik algısının bireysel yaratıcılık algısı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Demografik değişkenlerde ise, örneklem grubumuz içerisinde, yaş ve eğitim düzeyine göre değişkenlerin algılanmasının farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the production of another intelligent practice in the current information age, the theories about the future have become more realistic. Nowadays, enterprises can sustain their assets in the sectors in which they operate in line with the ever-increasing competition, reach new markets and even be able to use the information technologies effectively and efficiently. The continuation of the traditional forms of administration that have continued until now will be counterproductive with the developing technological processes. At this stage, the promotion of creativity in every dimension within the organization will facilitate the production and adaptation of innovations within the organization. In addition to the information systems technologies, the companies that will be the pioneers in the adaptation of high-level artificial intelligence applications will be among the enterprises which have adopted a great deal of creativity. The main purpose of this study is to examine the effects of self-efficacy perception for information technologies on individual creativity perception. Although, there are studies on creativity and information technologies in the literature, there are not many studies that evaluated the two subjects together. Considering the fact that both information technologies self-efficacy perception and individual creativity perception have a positive effect on enterprises to produce innovation, there is a need to examine the relationship between these two elements. Two foundation universities in Istanbul were used as the sample of this study. As the application area of the research, administrative staff is used instead of the faculty members who are mostly oriented in the studies. The aim here is to approach to the university as a business organization and to identify the factors affecting the efficiency. The data collected from 101 administrative staff were analyzed using SPSS 18.0 program. The findings of the study show that IT self-efficacy perception has a positive and significant effect on individual creativity perception. In demographic variables, perceptions of variables vary according to age and education level in our sample group.