Mapping out smart city initiatives in the Turkish context
Akıllı şehir girişimlerinin Türkiye bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 585059
  2. Yazar: DENİZ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
2008 yılında, tarihte ilk kez kent nüfusu, kentlerdeki hızlı büyümenin sonucu olarak kırsal nüfusu aştı. Kentsel nüfus 1960 yılında dünya nüfusunun yalnızca %34'ünü oluştururken, bu oranın 2050 yılına kadar %68'in üstüne çıkaracağı öngörülmektedir. Şehirlerde sürekli artan nüfus; sosyal, ekonomik ve çevresel değerlerin ana üreticisi haline gelmekte, ve böylece kentte üretilen değerlerin peşinde kentsel alanlara göç ile bir kısır döngü oluşturmaktadır. Dünya çapındaki kentsel nüfustaki artış, çeşitli karmaşık problemlere yol açmaktadır. Şehirlerdeki aşırı nüfus ile birlikte, kaynak tüketimi ve atık üretimi kritik bir noktaya yükselmektedir. Bu insan kaynaklı faaliyetler geri dönüşü olmayan çevresel bozulmalara, eşit olmayan sosyal yapıya, artan tüketim ve üretimin ihtiyaç duyduğu yönetim ve altyapı sorunlarına neden olmaktadır. Bu durum, hızlı kentleşme süreçleri ile ortaya çıkan karmaşık kentsel sorunlar için geleneksel şehir planlama ve gelişme yaklaşımlarının yeterli olmayacağını ortaya koymaktadır. Yenilikçi teknolojilerdeki son gelişmeler, şehirlerin çağdaş sorunlarını kabul eden ve karmaşık kentsel zorluklara cevap verebilecek yeni bir planlama ve gelişme yaklaşımının oluşturulmasına yol açmaktadır. Kapsayıcı bir terim olarak“akıllı kentler”, yeni teknolojilerin gelişmesiyle şehirlerdeki karmaşık sorunların üstesinden gelme girişiminde bulunma amacıyla son dönemlerde ortaya çıkmıştır. Şehir planlamada akıllı şehir yaklaşımı, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik arayışını sağlamak için, şehirleşme sonucu oluşan sorunları ele alarak, bilgi ve iletişim teknolojilerinin sunduğu fırsatları kullanmaktadır. Bu araştırma, akıllı şehir girişimlerini Türkiye bağlamında, bu alandaki farklı küresel eğilimler açısından derlemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İlk Ulusal Akıllı Şehir Politikası dokümanı 2019 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanırken, bu kavramın anlaşılması büyük önem kazanmıştır. Türkiye'deki akıllı şehir yaklaşımını bütünsel bir çerçevede tanımlamak için, Türkiye'nin ilgili tüm idari organlarının akıllı şehir stratejileri, girişimleri ve çabaları (hem ulusal hem yerel düzeyde) derinlemesine incelenmiştir. Bu çerçevede, akıllı şehir vizyonundaki küresel eğilimler ve yaklaşımlar referans alınarak eleştirel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2008, urban population exceeded rural population for the first time in history due to rapid growth in urban areas. While urban population constituted only 34% of the world population in 1960, this ratio is projected to outpace 68% by year 2050. Constantly increasing population in cities becomes the main generator of social, economic and environmental values, thus creating a vicious cycle of migration to urban areas in pursuit of these generated values. Worldwide population increase trends in cities created manifold complicated problems. With the excessive populations in cities, both consumption of resources and production of waste also increased to a critical point. These anthropocentric activities cause irreversible environmental deterioration, unequal social structure as well as management and infrastructure problems that increased consumption and production necessitates. This situation unveiled that traditional urban planning and development approaches would not be enough for complex urban problems emerged with rapid urbanization processes. The recent developments in innovative technologies direct to the constitution of a new planning and development approach which would acknowledge contemporary issues of cities and respond to complex urban challenges. An umbrella term,“smart city”recently emerged in order to initiate an attempt to tackle the complex problems in cities with the development of new technologies. Smart city approach in city planning addresses issues, which stem from urbanization and, uses the opportunities information and communication technologies offer, in order to seek sustainability in economic, social and environmental contexts. This research aims to compile and assess smart city initiatives in the Turkish context with regards to several different global trends in this domain. While first National Smart City Policy document has been prepared in 2019 by the Ministry of Environment and Urbanization, the understanding of this concept has gained major importance. Smart city strategies, initiatives and attempts of all relevant Turkish administrative bodies are examined in-depth (both at national and local levels) to portray a holistic framework of smart city approach in Turkey. This framework is thus critically evaluated with reference to global trends and approaches in smart city vision.