Avrupa Birliği'nin Batı Balkanlar'daki dönüştürücü gücü: Sırbistan örneği
Eu's transformative power in The Western Balkans: The case of Serbia
- Tez No: 585112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Batı Balkan ülkeleri AB tarafından çevrelenmiştir. Bu vesileyle oluşan ortak miras ve tarih, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa ülkeleriyle uzun yıllar boyunca ilişki kurmasını sağlamıştır. 2003 yılında yapılan Selanik Zirvesi'nde, Batı Balkanların Avrupa'nın ayrılmaz bir parçası olduğuna karar verilmiştir. Uzun yıllar boyunca, Avrupa entegrasyon politikası Balkanlarda işe yaramış, savaş sonrası ülkelerin kurumları ve toplumları yeniden inşa edilmiş, demokratik konsolidasyon başlatılmış ve devletler ve milletler arasında uzlaşma ortamı yaratılmıştır. Fakat son yıllarda ortaya çıkan bazı politik ve ekonomik olumsuzluklar, AB üyelik sürecinde belirsizliklere yol açmıştır. Bu durum AB'nin Batı Balkanlar'daki dönüştürücü gücünü menfi yönde etkilemiştir. Bu tezde, Balkanlar'daki Avrupalılaşma süreci koşulluluk politikasıyla birlikte açıklanmıştır. Koşulluluk politikası, genişleme sürecinde Batı Balkanlarda dönüşümün sağlanması için kullanılan en önemli araçlardan biridir. AB içindeki; ekonomik kriz, mülteci krizi, aşırı sağ popülizminin artması gibi meseleler, AB'nin Batı Balkanlar'daki koşulluluk politikasına olan güvensizliği artırarak, genişleme stratejisini etkiler. Tez, Sırbistan'ı bir vaka olarak ele alıp, AB üyelik sürecinde AB'nin dönüştürücü gücünün etkisini inceleyecektir. Bu tezde ele alınan Sırbistan örneğinde; koşulluluk politikasının etkinliği dönem dönem değişmektedir. Sırbistan, AB üyelik sürecinde en önde ilerleyen ve gelecek yıllarda AB üyesi olmayı bekleyen bir ülkedir, fakat halen daha ekonomik kalkınma, demokrasi, yolsuzluk, bölgesel ilişkiler gibi meselelerde sorunları devam etmektedir. Hem dışarıdaki hem de içerideki sorunlar nedeniyle Sırbistan'daki reform süreci yavaşlamıştır. AB'nin koşulluluğu ve dönüştürücü gücü son yıllarda inişler ve çıkışlar yaşamaktadır. Tezdeki hipotez Sırbistan örneği üzerinden incelenirken, siyasi kriterler ve hukukun üstünlüğü, bölgesel konular ve ekonomik kalkınma boyutları ele alınmıştır. AB norm ve değerlerinin benimsenmesine yardımcı olan dönüştürücü etkinin, iç ve dış faktörlerle nasıl sınırlandırıldığı incelenecektir. Tezde birincil ve ikincil kaynaklar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Western Balkan countries are surrounded by EU member states and due to the common heritage and history, European countries have long been engaged in the Western Balkans. At the Thessaloniki Summit in 2003, it was decided that the EU was going to support the future of the Western Balkans as an integral part of the EU. So far, the European integration process played a significant role to reestablish post-war institutions and societies, set up democratic consolidation and to start reconciliation between states and nations in the Western Balkans. However, in recent years, a number of political and economic factors are contributing uncertainty regarding the EU membership process and as a result, the lack of EU's transformative power in the region has come to the fore. In this thesis, the concept of Western Balkans' Europeanisation is explained accompanied by the concept of conditionality. The conditional policy is one of the main policies of the EU used for the transformation of the Western Balkans during the enlargement processes. Nevertheless, the EU's conditionality currently has fragile credibility because of the EU's internal crises, i.e. economic crisis, the refugee crisis, the rise of the right-wing populism, etc. This thesis will investigate the case of Serbia, the effectiveness of political conditionality shows different patterns periodically. As a result, the hypothesis of this research investigates the influence of the EU's transformative power in Serbia. Serbia, a front-runner for EU membership, still awaits to be a member of the EU and it has many problematic issues such as economic backwardness, corruption, regional conflicts, democratic decline. For these two-sided reasons from internal to international dissonance, the functioning of the EU's conditionality and transformative power are characterized by ups-and-downs in recent years. However, the thesis concludes that both internal and external factors have an intense impact on the transformative power of the EU in Serbia. these arguments for Serbia are examined on the basis of three dimensions. These are political criteria and rule of law, economic development, and regional issues. However, the approach applied in this thesis is the qualitative research approach. Sources used in order to answer the research question are primary sources from the EU. Also, secondary sources investigated in this research are journal articles, books, and online articles.