Artırılmış gerçeklik için oyunlaştırıcı kullanıcı arayüzü tasarımı
The design of gamifying user interface for augmented reality
- Tez No: 585113
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Industrial Design, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Artırılmış gerçeklik bugün önde gelen eğlence teknolojilerinden biridir. Artırılmış gerçeklik için geliştirilen uygulamalar eğlence amacının dışında, öncelikle eğitim, sağlık, reklam, turizm, mühendislik ve diğer çeşitli alanlarda da kullanılmaktadır. Oluşturulan artırılmış gerçeklik uygulamalarının amaçlarına uygun ve verimli bir deneyim sağlayabilmeleri için kullanıcı ile uygulamalar arasında etkileşimi sağlayan kullanıcı arayüzlerinin önemi artmıştır. Amacına uygun ve etkili bir arayüz tasarımının oluşturulmasında, görüntüyü sağlayan teknolojik cihazların limitleri ve geliştirilebilirlikleri ile birlikte, bu araçların çevrede bulunan yüzeyler ve nesneler arasındaki etkileşimlerinin sonucu, kullanıcıyı motive eden ve doğru bir şekilde yönlendirerek, işlevsel ve eğlenceli bir deneyim sağlaması amaçlanmaktadır. Uygulama geliştiriciler ve tasarımcılar, psikoloji ve tasarım alanlarındaki bilgilerden faydalanarak deneyim sürecini oyunlaştırıcı öğeler ile birlikte kullanıcı merkezli bir arayüz oluşturmaya çalışmaktadırlar. Fakat, bu süreç içerisinde kullanılan tekniklerin çeşitliliği ve oluşturulan arayüz tasarımlarında bulunan öğelerin amacına uygunluğu henüz kullanıcılar tarafından kolayca tanınan, adapte edilebilen ve kabul gören bir standarta ulaşamamıştır. Bu çalışma ile birlikte var olan ve gelecekte karşımıza çıkabilecek teknolojik cihazlarda kullanılabilecek artırılmış gerçeklik uygulamaları için kullanıcı merkezli, motive edici ve verimli bir arayüz tasarımının oluşturulması için mevcut teknolojiler ve arayüzler üzerinde incelemeler yapılması. İncelemeler sonucunda, tasarım süreçlerinin geliştirilmesini sağlayabilecek bulgular ve yeni oyunlaştırıcı tekniklerin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Augmented reality is one of the prominent entertainment technologies today. Besides entertainment purposes, the applications that developed for augmented reality have been used primarily in the fields of education, health, advertising, tourism, engineering, and various other fields. The importance of user interfaces that enable interaction between the user and the applications has become more important for the augmented reality applications created to provide an efficient and appropriate experience for their purposes. It is aimed to provide a functional and entertaining experience by guiding the user in a correct and motivating way as a result of the interactions between the surfaces and objects in the environment, together with the limitations and enhancements of the technological devices providing the image, in designing a suitable and effective interface design. Developers and designers try to create a user-centered interface with gamifying elements of the experience process by utilizing knowledge in the fields of psychology and design. However, the variety of techniques used in this process and the appropriateness of the elements found in the interface designs to the intended purpose have not yet reached a standard that is easily recognized, adapted and accepted by users. With this study, the existing technologies and interfaces will be examined in order to create a user-centered, motivating and efficient interface design for augmented reality applications that can be used in existing and future technological devices. As a result of the investigations, it aims to reach findings and new gamifying techniques that can improve the design processes.