Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz politikası
The Republic of Turkey Central Bank's interest policy
- Tez No: 585121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN GÖGÜL KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde Merkez Bankası, sadece bankalar arası işlemler için değil, zamanla devletin ekonomiye müdahale edebildiği ve de devlet adına kâğıt para (banknot) basma yetkisine sahip kurum ve kuruluşlar olarak ekonomik sistem içinde yer almaktadır. Aynı zamanda Türkiye'de para politikası otoritesi olmanın yanında enflasyon hedeflemesi rejiminin de yürütücüsü niteliği de kazanmıştır. Özellikle 2002 yılından itibaren bağımsızlığını kazanan TCMB'nin nihai hedefine ulaşmak için en önemli aracı olan faiz enstrümanına daha sık başvurması kaçınılmaz olmuştur. Dolayısıyla bu çalışmada fiyat istikrarı yanında diğer makroekonomik amaçlara ulaşma noktasında önem kazanan faiz oranlarının TCMB tarafından hangi doğrultuda belirlendiğini araştırma ihtiyacından yola çıkılmıştır. Bu amaçla para arzı, sanayi üretim endeksi, kamu iç borç stoku, döviz kuru ve enflasyon oranı değişkenlerinin faiz oranı üzerindeki etkisi 2008Q1-2019Q3 dönemine ait aylık veriler kullanılarak ARDL Sınır Testi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgular TCMB'nin kısa ve uzun dönemde fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda faiz oranını belirlediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) takes its place in the financial system not only due to transaction between banks but also its position to issue money on behalf of the government or interfere the economy. At the same time, as well as being the authority of monetary policy, it is in charge of being the principal investigator of inflation target. Especially since 2002, CBRT, which gained its independence, has applied interest as an instrument inevitably in order to reach its ultimate goal. So, this study aims to illustrate how CBRT determines the rate of interest that has an importance to get the macroeconomic goals besides assuring price stability. For this reason, the effect of money supply, index of industrial production, internal debt, exchange rate and inflation rate variables on inflation rate have been investigated in the scope of The Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model by using 2008Q1 and 2019Q3 data. As a result, the findings indicate that CBRT determines the rate interest in parallel with short and long term price stability target