Analysis of the Central Bank of the Republic of Türkiye policies over monetary policy texts with NLP (Natural Language Processing) method
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politikalarının para politikası metinleri üzerinden NLP (Doğal dil işleme) yöntemi ile analiz edilmesi
  1. Tez No: 946287
  2. Yazar: HAVVA İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR SALTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikası metinlerini doğal dil işleme (NLP) teknikleriyle analiz ederek, merkez bankası iletişiminin piyasa beklentileri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Özellikle faiz oranı kararlarının yanı sıra sözlü yönlendirmelerin de ekonomik aktörler üzerinde belirleyici etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda, merkez bankası başkanlarının konuşmaları ve politika metinleri, makine öğrenmesi tabanlı bir NLP modeli ve Chat-GPT ile duygu analizine tabi tutulacaktır. Çalışmada, para politikası iletişiminin tonu, içeriği ve yönlendirici gücü üzerinden piyasa beklentilerine etkisi ölçülmeye çalışılacaktır. Söz konusu analiz, TCMB'nin şeffaflık, güvenilirlik ve öngörülebilirlik düzeyinin belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Ayrıca, çalışma ekonomi ve yapay zekâ disiplinlerini birleştirerek, merkez bankası iletişiminin yapısal analizine katkıda bulunmaktadır. Elde edilen bulgular, para politikasının sadece sayısal göstergelerle değil, aynı zamanda kullanılan dilin tonu ve içeriğiyle de yön verdiğini göstermeyi hedeflemektedir. Bu yönüyle çalışma, karar alıcılara ve piyasa katılımcılarına merkez bankası metinlerinin daha etkin yorumlanması konusunda yol gösterici olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the monetary policy texts of the Central Bank of the Republic of Türkiye (CBRT) using Natural Language Processing (NLP) techniques, evaluating the impact of central bank communication on market expectations. Beyond interest rate decisions, verbal guidance plays a significant role in shaping the behavior of economic agents. In this context, the speeches and official statements of CBRT governors will be subjected to sentiment analysis using Chat-GPT and a machine learning-based NLP model. The study measures how the tone, content, and guidance embedded in monetary policy communication influence market expectations. This analysis is critical for assessing the transparency, credibility, and predictability of the CBRT. Furthermore, the research bridges economics and artificial intelligence, contributing to the structural analysis of central bank communication. The findings aim to demonstrate that monetary policy is driven not only by numerical indicators but also by the linguistic tone and content used in communication. In this regard, the study offers valuable insights for policymakers and market participants, guiding them toward more effective interpretation of central bank discourse.