Micro-level analysis of unregistered employment in Turkey with group comparisons
Türkiye'de kayıt dışı istihdamın gruplar arası kıyaslamalar yoluyla mikro düzeyli analizi
- Tez No: 585152
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AKKAYA, DOÇ. DR. ÖZLEM TÜRKER BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Lojistik regresyon modellerinde OLS ile benzer şekilde gruplar arası karşılaştırma yapılması, lojistik regresyondaki gözlemlenemeyen heterojenliğe bağlı olarak yanıltıcı sonuçlar verir. Bu nedenle bu çalışma lojistik regresyonda gruplar arası karşılaştırma problemine odaklanmaktadır. Lojistik regresyonda karşılaştırma probleminin kökenine ulaşmak için, lojistik regresyonun teorik arka planı, bağımlı değişkenin gerçekleşmeye yakınlık derecesinin dikkate alındığı gizli eğilim (latent propensity) yorumlaması vasıtasıyla açıklanmaktadır. Bu bağlamda, literatürde sorunun teşhisi ve giderilmesine ilişkin tartışmalar ortaya konulmuş ve analiz edilmiştir. Bu çalışmada lojistik regresyonda grup karşılaştırması uygulaması, Türkiye'deki kayıt dışı istihdam verileri yoluyla yapılmaktadır. Bu bağlamda, bu tezde kayıtdışı istihdam açısından cinsiyetler, bölgeler ve yıllar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla, modeller aracılığıyla tahmin edilen olasılıklar ve marjinal etkiler ile gruplar arasında karşılaştırma yapmayı öneren Long (2009) ve Long & Mustillo (2018) yöntemleri uygulanmıştır. Bu yöntem, modeller aracılığıyla tahmin edilen olasılıkların ve marjinal etkilerin gözlem dışı heterojenlikten etkilenmemesi sebebiyle tercih edilmiştir. Karşılaştırmalar vasıtasıyla cinsiyet farklılıkları ve bölgesel farklılıklar dahil olmak üzere çeşitli önemli sosyo-ekonomik sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca, 10 yıllık dönemdeki marjinal etki farklılıkları analiz edilerek ve zaman içindeki değişimler bu alanda alınan önlemlerle ilişkilendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Group comparison of logistic regression models in a similar way with OLS is manipulating depending on the unobserved heterogeneity in logistic regression. In this sense, this study focuses on the group comparison problem in logistic regression. In order to get to the root of the comparison problem in logistic regression, the theoretical background of the logistic regression is explained with the latent propensity interpretation in which the extent of the dependent variable's closeness to success is taken into consideration. In this respect, the discussions on the diagnosis and the remediation of the problem in the literature are revealed and analyzed. The application of group comparison in logistic regression is made by means of unregistered employment data in Turkey. In this respect, comparisons among genders, regions and years are made in terms of unregistered employment in this thesis. For this aim, Long's (2009) and Long & Mustillo's (2018) methods to conduct comparisons among groups by means of predicted probabilities and marginal effects are utilized since the test of difference in predicted probabilities based on the models and the marginal effects are not scaled by unobserved heterogeneity. Various important socio-economical results and implications including gender differences and regional differences are reached through the comparisons. Moreover, the differences in marginal effects in 10 years period are analyzed and the changes over time are associated with the measures taken in the field.