Testiste yer alan hücrelerde akut ve kronik kadmiyum alımına bağlı hücre ölümünün değerlendirilmesi
The evaluation of the cell death in acute and chronic intake of cadmiyum induce testiculer cells
- Tez No: 585174
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kadmiyum tarımsal ve endüstriyel işlemlerde yaygın olarak kullanılan bir kimyasaldır ve çevreye salınarak hava, toprak ve su kirliliğine neden olur. Hızlı endüstriyel ve tarımsal gelişmelere bağlı olarak kadmiyum kirliliği, yaygın sorun haline gelmiştir. Çünkü kadmiyuma maruz kalma hem genel popülasyon hem de belirli meslek grupları için bir risk oluşturmaktadır. Kadmiyum, vücutta 40 yıla kadar kalabilir, bu nedenle uzun süre insan sağlığına zarar verebilir ve üreme hormon düzeylerini etkileyebilmekte, sperm kalitesini düşürebilmekte ve hatta erkek infertilitesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte, günümüzde kadmiyum kaynaklı testis hasarının altında yatan mekanizma çalışmaları sınırlıdır. Ancak gerek erkek ve gerekse dişi üreme sistemi üzerinde toksisitesini belirleyen mekanizmalar açık değildir. Bizde yaptığımız tez çalışmamızda, kadmiyumun sıçan testisleri üzerindeki zararlı etkilerini ve bu süreçte hücre ölümünün önemini inceledik. 30adet Wistar Albino tipi erkek rat 5eşit gruba ayrılarak kullanıldı. Gruplar Kontrol grubu, Grup 1, Grup 2, Grup 3 ve akut doz grubu olacak şekilde düzenlendi. Ratlara 21 gün süreyle Kadmiyum klorür gavajla verildi. Deney sonunda, ratlar sakrifiye edildi ve testis dokuları alındı. Histolojik takip yapılan testisler immünohistokimyasal boyama yapılarak histopatolojik olarak incelenip, immünopozitif hücreler sayılarak oranlandı ve sonuçlar istatiksel olarak analiz edildi. Aynı zamanda testis ağırlıklarına bakılarak gelişim açısından incelendi Sonuç olarak; Hematoksilen-eozin ve pas boyamada, kontrol grubunda herhangi bir histopatolojik bulguya rastlanmazken Grup 3 ve akut dozda dejeneratif testis dokusu, anormal seminifer tübül yapısı gözlendi. Beclin 1 ekspresyonu tüm gruplarda negatifken RIP3 ekspresyonu sadece Grup 1 de pozitiflik gösterdi. Caspase-3 pozitifliği Grup 1 ve Grup 2dozlarında yüksek derecede mevcutken, Grup 3 de azaldığını akut grupta ise negatif oldukları gözlendi. Calretinin pozitiflikleri Grup 2 de yüksek bir etkiye sahip oldugunu Grup 1 ve Akut doz grubunda belirgin bir artışın olduğunu Grup 3 de ise azalma olduğu gözlemlendi. Kadmiyumun ürogenital sistem üzerindeki olumsuz etkileri olduğu kanısına varılarak başka çalışmalarla da tekrar değerlendirilmesini düşünmekteyiz. Bu sayede Kadmiyum aracılı testis hasarlarının etyolojisi ve tedavisinde uygun metodolojinin belirlenmesine katkı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Cadmium is a chemical commonly used in agricultural and industrial processes and is released into the environment causing air, soil and water pollution. Cadmium pollution, due to rapid industrial and agricultural developments, has become a common problem. Because exposure to cadmium is a risk for both the general population and certain occupational groups. Cadmium can remain in the body for up to 40 years, thus damaging human health for a long time and may affect reproductive hormone levels, reduce sperm quality and even cause male infertility. However, the mechanism studies underlying the testicular damage caused by cadmium are limited. However, the mechanisms that determine the toxicity of both male and female reproductive systems are not clear. In our thesis study, we examined the harmful effects of cadmium on rat testes and the importance of cell death in this process. 30 Wistar Albino male rats were divided into 5 groups. Groups The control group was arranged as Group 1, Group 2, Group 3 and acute dose group. Cadmium chloride was given to the rats by gavage for 21 days. At the end of the experiment, rats were sacrificed and testicular tissues were taken. Histological examination of the testes was done by histopathological examination and immunopositive cells were counted and the results were statistically analyzed. At the same time, testis weights were examined for development. As a result; In hematoxylin-eosin and rust staining, no histopathological findings were observed in the control group, while degenerative testicular tissue and abnormal seminiferous tubule structure were observed in Group 3 and acute doses. Beclin 1 expression was negative in all groups, while RIP3 expression was positive only in Group 1. While Caspase-3 positivity was high in Group 1 and Group 2 doses, it was decreased in Group 3 and negative in the acute group. The positivity of calretin was found to be high in Group 2, significant increase was seen in Group 1 and acute dose group and decreased in Group 3. We think that cadmium may have negative effects on urogenital system and be reevaluated with other studies. In this way, it will be possible to contribute to the determination of the appropriate methodology in the etiology and treatment of Cadmium mediated testicular injuries.