Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Ankara Devlet Konservatuvarı'na davet edilen Paul Hindemith'in klarnet sonat'ının icra bakımından incelenmesi
An examination of clarinet sonata of Paul Hindemith who was invited to Ankara state conservatory by Turkey Repuplic's Government in terms of performing
- Tez No: 585179
- Danışmanlar: PROF. AYŞE GÜLRİZ GERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
20. yüzyıl müziğinin en önemli bestecilerinden biri olan Hindemith'in bu eseri içerdiği teknik ve müzikal güçlükler bakımından klarnet repertuvarına kazandırılan bir eserdir. Bu araştırmanın konusu, Paul Hindemith'in Klarnet ve Piyano için yazmış olduğu sonat'ın incelenmesidir. Eserin incelenmesinde Çağdaş dönemde ortaya çıkan sanat akımlarının müziğe olan etkilerine değinilmiştir. Bestecinin yaşamı, eserleri, müzikal anlayışı ve ülkemizin müziğine olan katkıları incelenmiştir. Bu araştırmanın bir diğer konusu ise tahta üflemeli çalgı ailesinin üyesi olan klarnetin tarihsel süreç içerisindeki gelişimini ve klarnet repertuvarı ile birlikte inceleyerek yapılacak olan çalışmalara katkıda bulunabilmek amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır. Bu araştırma sırasında Paul Hindemith'in müziği ve eserleri ile ilgili yazılmış yerli ve yabancı kaynaklardan, internet üzerinden yayınlanmış makale ve bilgilerden ve daha önce yapılmış tezlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hindemith's sonata, who was the one of the most important composers of 20th century music, has been an remarkable work that it was given to clarinet repertoire in terms of its technical and musical features. The main theme of this research was to examine the sonata that was written by Paul Hindemith for clarinet and piano repertoire. The effects of art movement originated from the modern period on music was mentioned in the examination of the sonata. Moreover, Hindemith's life, works, musical appreciation, and contributions to Turkey's music appreciation were investigated. Another aim of this research was to examine the development of clarinet, which was a member of woodwind instrument family, in historical process together with clarinet repertoire and to contribute to other studies. In this research, various sources such as puplished articles and previous theses about Paul Hindemith's music and works were used.