Sodyum hyaluronat içeren antiseptik gargaranın, klorheksidin glukonat içeren antiseptik gargara ile alt gömülü 3.molar diş operasyonunda postoperatif dönemde kıyaslamalı olarak etkilerinin araştırılması
Comparing the effects on wound healing in the oral surgery postopertive period on lower impacted third molar of TWO different oral mouthwashes; chlorhexidine gluconate and sodium hyaluronate
  1. Tez No: 585180
  2. Yazar: MIKAIL KADYROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUSSEMET SAMİMİ DEMİRALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızda iki farklı gargaranın oral cerrahinin postoperatif döneminde yara iyileşmesi üzerine etkileri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla sodyum hyaluronat içerikli antiseptik gargaranın (Gelclair®), klorheksidin glukonat içeren antiseptik gargara (Klorhex®) ile alt tam gömülü 3.molar dişlerin cerrahi çekiminden sonra kıyaslamalı olarak etkileri araştırılmıştır. Çalışma çift taraflı, simetrik, cerrahisi eşit zorlukta olan alt gömülü 3.molar dişlere sahip 50 hasta ve toplam 100 diş üzerinde gerçekleştirilmiştir. Operasyonlar iki hafta arayla gerçekleştirilmiş; rastgele bir taraftaki diş çekiminden sonra sodyum hyaluronat, simetrisindeki diş çekiminde klorheksidin glukonat kullanılmıştır. Sodyum hyaluronat (Gelclair®) içerikli ve klorheksidin glukonat (Klorhex®) içerikli iki antiseptik ajanın cerrahi çekim yarasının iyileşme döneminde günde 3 defa olmak üzere 7 gün boyunca yara bakımında kullanılmıştır. Yüz ödemi ölçümleri yumuşak cetvelle kraniometrik noktlar arası mesafeler ölçülerek ameliyattan hemen önce ve postoperatif 24., 48. Saatte ve 7.günde yapılmıştır. Trismus ölçümleri üst ve alt 1.daimi keserlerin mesial köşeleri referans alınarak maksimum açılığının preoperatif ve postoperatif 1.,2.,7.günlerde milimetrik kumpasla ölçülmesiyle elde edilmiştir. Postopertif ağrı 10 cm'lik ve on alt kategoriden oluşan VAS skalası yardımıyla postoperatif 12-24 saat ve 2.,3.ve7.günlerde hasta tarafından, hazırlanan formlara kayıt edilmiştir. Çalışmamızda sodyum hyaluronat içeren gargaranın (Gelclair®) postoperatif ödem üzerine etkileri incelendiğinde ve kontrol grubu (Klorhex®) ile kıyaslandığında, yüz ölçüm noktaları değerlendirilmesi sonucu kayda değer bir fark görülmemiştir. Trismus şiddetinin kıyaslanmasında, sodyum hyaluronat içeren gargara kullanıldığında çekim sonrası 2. günden itibaren maksimum ağız açıklığının kontrol grubundan daha fazla olduğu ve 7. günde preoperatif değerlere daha yakın görülmüştür. Cerrahi çekim sonrası oluşan ağrının VAS skalası ile incelediğimizde sodyum hyaluronat içerikli gargara (Gelclair®) klorheksidin glukonat içerikli gargaradan (Klorhex®) ağrı kontrolünde daha üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of two different mouthwashes on wound healing in the postoperative period of oral surgery were compared. For this purpose, the effects of antiseptic mouthwash containing sodium hyaluronate (Gelclair®) and antiseptic mouthwash containing chlorhexidine gluconate (Klorhex®) were investigated in a comparative manner after surgical extraction of the lower impacted third molar tooth. The study was carried out on 50 patients who underwent 100 bilateral and symmetric third molar lower teeth extractions under conditions of equal surgical difficulty. The operations were carried out two weeks apart; Sodium hyaluronate was used randomly after a tooth extraction on one side and chlorhexidine gluconate was used after a symmetrical tooth extraction on another side. Two antiseptic agents with sodium hyaluronate (Gelclair®) and chlorhexidine gluconate (Chlorhex®) were used in wound care for 7 days, three times a day during the healing period of wounds. The facial swelling measurements were taken by using a soft millimeter ruler before the surgery and 24 hours, 48 hours and 7 days after the operation. Trismus measurements were obtained by measuring the maximum interincisal mouth opening, the mesialincisal corner of the right upper and lower central incisors with the help of a millimeter unit (caliper) and were noted preoperatively and postoperatively on the 1st, 2nd, and 7th days. Postoperative assessment of pain was carried and noted by patients using 10 cm visual analog scale (VAS) after 12-24 hours and on the 2nd, 3rd and 7th days after the surgery. In our study, when the effects of mouthwash containing sodium hyaluronate (Gelclair®) on postoperative edema (the amount of facial swelling) were examined and compared with the control group (Klorhex®), as a result of evaluation of face measurement points no significant difference was observed. In the comparison of the severity of trismus, when the mouthwash containing sodium hyaluronate was used, the maximum mouth opening was higher than in the control group from day 2 after the extraction and was closer to the preoperative values on day 7. When the postoperative pain assessment was carried out using the VAS scale, the mouthwash containing sodium hyaluronate-(Gelclair®) was found to be more effective in pain relief compared to the mouthwash containing (Klorhex®).