Anayasa mahkemesine bireysel başvuruda idari inceleme
Administrative review of individual applications to the constitutional court
  1. Tez No: 585182
  2. Yazar: ENGİN FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez, T.C. Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunun filtreleme aşamalarından biri olan idarî inceleme sürecini açıklamayı ve bu süreçte izlenecek usulün adalete erişim için tutarlılığının sağlanması gayesini gütmektedir. Çalışma, filtrelemenin önemi sorusunun cevabını da dahil ederek idarî inceleme aşamasının ne olduğu ve kabul edilebilirlik incelemesinden nasıl ayrıldığını belirten giriş kısmını takiben üç bölümden oluşmaktadır. Esas incelemesi öncesinde başvuruyu sona erdiren inceleme süreçleri ve kararların konu alındığı birinci bölümde kabul edilebilirlik kriterleri birer birer açıklanmıştır. İkinci bölüm ise idarî inceleme aşaması ve idarî ret kararlarına dairdir. Bu bölüm idarî incelemenin tabi olduğu ilke ve yasal düzenlemeler ile AYM‟nin uygulamasını ayrıntılarıyla göstermektedir. Tez, mahkemeye erişim hakkı bağlamında bireysel başvuru yoluna erişimi, idarî inceleme usulünde benimsenmiş olan koşulların -özellikle belli başlı konular yönünden- bireysel başvuru yoluna erişimi ne ölçüde sınırlandırdığını, bir hak arama yolu olan bireysel başvuru yolunun bizzat hak ihlalinin kaynağı olmaması arzusu ve birtakım önerileri içeren bölüm ile son bulmaktadır. Çalışma, idarî incelemede başarılı bir filtrelemeyi mümkün kılan kuralları ortaya koymak uğrunadır. Bununla birlikte elbette aslî önem taşıyan husus, açık ve erişilebilir bireysel başvuru sisteminin bizzat kendisidir ve en fazla dikkati hak eden de hak ve özgürlüklerin korunduğu tutarlı işleyen bir mekanizmadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the administrative review process which is one of the filtering stages of the individual application to the Turkish Constitutional Court (TCC) and to ensure the consistency of the procedure to be followed in order to access justice. The study consists of three chapters followed by an introduction that is included the answer the question of the importance of filtering and explores what the administrative review stage is and how it differs from the admissibility review stage. In the first chapter, where the review processes and decisions that finalize the application before the merits examination are taken, the admissibility criteria are explained one by one. The second chapter is about the administrative review stage and rejection of application on administrative grounds. This chapter details the principles and legal regulations governing administrative review as well as practice of the TCC. The thesis concludes with a chapter containing access to an individual application in the context of the right of access to court; the extent to which the conditions adopted in the administrative review procedure limit access to the individual application in particular with respect to certain issues; the desire that the individual application, which is a remedy of seeking rights, must not be the source of the violation itself. The study is intended to lay down the rules that enable successful filtering in administrative review. Of course, however, what is of primary importance is the clarified and accessible individual application system itself, and what deserves the most attention is a stable functioning mechanism that protects rights and freedoms.