Anayasa Mahkemesi kararları ışığında bireysel başvuru kurumunun incelenmesi
- Tez No: 613165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET ANAYASA MAHKEMESİ KARARLARI EŞLİĞİNDE BİREYSEL BAŞVURU KURUMUNUN İNCELENMESİ Semih BAĞCI Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Yüksek Lisans Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Didem Yılmaz Mart, 2017, 102 Sayfa Temel hak ve özgürlüklerin korunması ve gelişimi hukuk devletinin bir yükümlülüğüdür. Öncelikle bu görev idari organlar ile bağımsız ve tarafsız mahkemelere aittir. Bireysel başvuru, yargı kararıyla veya idari tasarrufla oluşan kamu gücünün temel hak ve özgürlükleri ihlal edilip etmediği çerçevesiyle sınırlı, kendine özgü, olağanüstü ve ikincil nitelikli bir hak arama yöntemidir. Bireysel başvuru yoluna başvurabilmek için; yargısal veya idari başvuru yollarının tüketilmesi, bu yollara başvurunun kusurlu olarak kaçırılmaması, ihlal iddialarının başvuru yollarında ileri sürülmesi gerekir. Tüm bu şartlar yerine getirildikten sonra Anayasa Mahkemesine başvurulabilir. Mahkeme, incelemeyi belirli kısıtlamalar çerçevesinde yapmaktadır. Anayasa'da düzenlenen temel hak ve özgürlükler ile Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ek Protokollerinde düzenlenen haklar kapsamında inceleme yapılmaktadır. Buna karşın kanun yolunda gözetilmesi gereken iddialar incelenmemekte, koruma, tüm temel hak ve özgürlükler bakımından sağlanmamaktadır. Tez çalışmasının ana konusu; Bireysel başvurunun etkili bir hukuk yolu olup olmadığının Anayasa Mahkemesi kararları eşliğinde incelenmesidir. Belirttiğimiz kapsam dâhilinde tez çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde; bireysel başvurunun hukuk sistemimizde kabul edilmesinin nedenleri ile bireysel başvurunun ön inceleme ve kabul edilebilirlik aşamaları incelenmiştir. Bu aşamada özellikle Almanya anayasa şikâyeti kurumu ile bireysel başvuru kurumlarının örtüşen ve örtüşmeyen noktaları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu noktada Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru uygulamaları irdelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde; Anayasa Mahkemesinin bireysel başvurular sonucunda verdiği kararlar eleştirel bakış açısıyla değerlendirilmiş ve Anayasa Mahkemesi kararlarının hukuki sonuçları, yargı kararlarına etkisi ve temel hak ve özgürlüklere olumlu bir katkısının olup olmadığı yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise; çalışmada tespit ettiğimiz hususlar özet olarak ele alınıp buna bağlı olarak çözüm önerileri sunulmuştur. Anahtar Kelime: Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru, anayasa şikâyeti, olağanüstü kanun yolu, ikincil kanun yolu, temel hak ve özgürlükler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Theprotection of fundamentalrightsandfreedomsanddevelopment is responsibleforstatelaw. First of allthistaskbelongstothegoverning body and an independentandimpartialcourt. Individualapplications is a uniqueapplicationmethodbecausethepublicforce of thejudicialdecisionoradministrativeactionsthat it is limitedbytheframework of fundamentalrightsandfreedoms not beenviolated. Individualapplications is remarkableandsecondaryqualifiedthesearchmethodthat can be examined in thecontext of severallimitations. Toapplyforindividualapplicationsmust be exhaustion of judicialoradministrativeremediesmissedflawedreferto it thiswayandassertion of theremedy of theallegedviolation. OncealltheseconditionsarefulfilledapplytotheConstitutional Court. The Court investigation is undercertainrestrictions. Thefundamentalrightsandfreedomsareregulated in theConstitutionandEuropeanConvention on Human RightsandAdditionalProtocols, whichTurkey is a partyheld in examination is carriedoutundertherights. Howeverthewaythelaw is analyzedclaimsto be consideredtheprotection is not provided in respect of allfundamentalrightsandfreedoms. The main subject of thethesisbythedecision of theConstitutional Court of individualapplications is todeterminetheeffect of thedecision of trialcourtsappealandcourt of cassation. Thepresentthesis is consisted of for main partsnamelyintroducationtwobasicpartsandconclusion. Inthefirstpartreasonsfortheadoption of individualapplications of our legal systemandindividualapplication of thepreliminaryexaminationandacceptancestagewereanalyzed. At thisstageespecially in tryingtouncoveroverlappingandnon-overlappingpoints of theindividualapplicationinstitutionwith Germany constitutionalcomplaintinstitution. At thispointimplementation of theConstitutional Court of individualapplicationsarediscussed. Inthesecondpart as a result of thedecision of theConstitutional Court gaveindividualapplicationsareassessedcritically. Inthelastpartthedeterminedissues in ourstudyhavebeensummarizedand in thiscontextseveralresolutionshavebeenproposed. KeyWords: Supreme Court, individualapplications, constitutionalcomplaint, extraordinary legal remedy, secondary legal remedy, fundamentalrightsandfreedoms.