2003 sonrası Türkiye'deki yabancı işgücünün ekonomi üzerindeki etkileri
The impact of international migration on Turkish economy after 2003
  1. Tez No: 585183
  2. Yazar: ÖZGECAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KAMA MASALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Göç en genel tanımıyla; insanların ekonomik, siyasi, toplumsal nedenlerle, tek tek ya da gruplar halinde, geçici veya kalıcı olarak yer değiştirmesidir. Tarih boyunca çeşitli nedenlerle göç eden insanlar, son dönemlerde ulaşım ve iletişim olanaklarındaki gelişmelerin de etkisiyle göç hareketlerini hızlandırmışlardır. Nüfusun basit bir yer değiştirme hareketinden çok daha fazlasını ifade eden göç; hem göç alan hem de göç veren ülkeleri ekonomik, siyasi, toplumsal ve kültürel olarak değiştirme ve dönüştürme gücüne sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan itibaren göç hareketlerinin içinde yer almıştır. İlk yıllarında daha çok göç veren ülke konumunda olan Türkiye son yıllarda göçmenlerin hedef ülkesi haline gelmiştir. 2011 yılından itibaren Suriye'den Türkiye'ye yapılan kitlesel göç ise bugüne kadar hedef ülkesi olunan göç hareketlerinin çok ötesindedir. Türkiye'nin bu kadar büyük bir göç dalgasından ekonomik, toplumsal ve siyasi olarak etkileneceği açıktır. Doğru politikaların uygulanamaması, göç yönetiminin kapsamlı olmaması, göçmenlerin toplumsal uyumunun sağlanamaması göçü bir kriz konusu haline getireceğinden; Türkiye hızlı bir şekilde göç konusunda kurumsal yapısını oluşturmuş ve politikalar üretmeye başlamıştır. Çeşitli bakanlıklar, AFAD, ILO Türkiye Ofisi başta olmak üzere göç ile ilgili projeler üretilmiş ve göçmenlerin toplumsal uyumunun sağlanması göç yönetimindeki temel amaçlardan biri olarak ele alınmıştır. Göç politikaları ve göç ile ilgili projelerin maliyetlerinin, toplumsal uyumun sağlanamamasının getireceği maliyetten daha yüksek olacağı açıktır. Bu tezin amacı, 2003 sonrası Türkiye'deki yabancı işgünün ekonomi üzerindeki etkilerini, Suriyeli göçmenlerden hareketle açıklamaya çalışabilmektir. Çalışmada, Türkiye'nin göç ile ilgili ürettiği politikalar ve göç yönetimi için oluşturulan kurumsal yapılar ortaya koyulduktan sonra özellikle Suriyeli göçmenlerin istihdam, fiyatlar genel düzeyi, dış ticaret, kayıt dışı ekonomi üzerindeki etkileri ile göçmen girişimciliği ve çocuk ve kadın göçmen emeği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is most commonly defined as temporary or permanent displacement of people either individually or in groups as a response to economic, political and social impacts. People have immigrated throughout the history for various reasons. The developments in means of transport and communication have also accelerated migration movements. Especially international migration movements have recently reached unprecedented levels in history. Migration, which means more than a simple displacement movement, has the potential to change and transform the host countries and source countries economically, socially and culturally. Turkey has also been involved in migration movements throughout its history. The country which has formerly been a source country and a transit country, has become host for immigrants in recent years. Mass migration from Syria since 2011 is far beyond the levels of migration to which Turkey has historically been the target. It is obvious that such a massive wave of migration shall affect Turkey economically, socially and politically. Since failure in implementing appropriate policies, maintaining a comprehensive migration management and facilitating social adaptation of immigrants have the potential to turn migration into a crisis, Turkey has hastily established the institutional structure and started implementing related policies. Under various institutions, ministries, AFAD and Turkey Office of ILO foremost, immigration-related projects are initiated and providing social adaptation of immigrants is set as the main objective of migration management. It requires no proof that the cost of migration-related projects is far more affordable than the cost of failing in adapting the immigrants. Main objective of this thesis is explaining the effects on the Turkish economy of foreign workforce in the aftermath of 2003, with the emphasis on Syrian immigrants. After laying out the policies on migration implemented by Turkey and the characteristics of the institutional structure built for handling the issue, impact of Syrian immigrants on employment, overall price level, foreign trade, informal economy are analysed along with immigrant entrepreneurship and female and child labour among the immigrants.