İş ekipmanlarının emniyetli kullanımının iş sağlığı ve güvenliği açısından önemi
  1. Tez No: 585198
  2. Yazar: BUKET ÇOLAK DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Güvenlik, insanlar için en temel ve sağlanması zorunlu bir olgudur, sağlığın korunması ve güvenliğin sağlanması iş yaşamında bir arada değerlendirilmesi zorunlu olan sorunlardır. İş kazalarının sebepleri, insan kaynaklı olabildiği gibi makine ve ekipman kaynaklı da olabilmektedir. Bu nedenle, makine ve ekipmanların uygun standartlarda üretilmesi gerekmektedir. Ayrıca iş ekipmanlarının düzenli bakım, onarım ve kontrollerinin de yapılması önem arz etmektedir. İş ekipmanlarının bakım ve onarım işine uygun kişisel koruyucu donanımın kullanılmasına da dikkat edilmelidir. Neticede iş ekipmanlarının, çalışanların sağlığı ve güvenliği yönünden tehlikesiz olması sağlanmalıdır. Bu çalışmanın amacı, iş ekipmanlarının güvenli kullanımının iş sağlığı ve güvenliği yönünden önemini göstererek konuya ilişkin farkındalık yaratmaya çalışmaktır. Bu amaca yönelik olarak çalışmada, iş ekipmanların güvenli kullanımının önemi konusunda çalışanların mevcut durumları, bakış açıları ve bu konuda bilgi düzeyleri ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmanın teorik kısmında, iş sağlığı ve güvenliği kavramları, iş ekipmanlarının emniyetli ve güvenli kullanımının iş sağlığı ve güvenliği açısından önemi ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise, bir işletmenin çalışanlarına iş ekipmanlarının emniyetli kullanımının"iş sağlığı ve güvenliği açısından önemini ortaya koyan sorulardan oluşan anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Security is the most basic and an imperative phenomenon that must be provided for human beings. Protection of health and ensuring security are the issues that have to be evaluated together in working life. It is also important to carry out regular maintenance, repairing and checking of work equipment. Care must be also taken to use oppropriate personal protective equipment for the maintenance and repairing of work equipment. Consequently, it must be ensured for work equipments to be nonhazardous to the health and safety of employees. The aim of this study is to raise awareness on the subject by showing the importance of safe use of work equipment in terms of occupational health and safety. For this purpose, the present situation of the employees, their perspectives and their knowledge about the importance of the safe use of work equipment were tried to be measured. In the theoretical part of the study, occupational health and safety concepts and the importance of safe and secure use of work equipment in terms of occupational health and safety are examined in a detailed way. In the application part of the study, a questionnaire consisting of the questions indicating the importance of the safe use of work equipment in terms of occupational health and safety was applied to the employees of an enterprise