Asansörlerde kullanılan emniyet ekipmanlarının yerine makine emniyet ekipmanlarının kullanılmasının gerekliliği ve ilgili risk değerlendirme iso standartların uygulanabilirliğinin karşılaştırılması
The necessity to use machine safety equipment instead of safety equipment used in passegner elevatiors and relevance of risk assesment iso standarts applicabilty comparison
  1. Tez No: 618430
  2. Yazar: SABİT BURAK CEBECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanlık tarafından hayatın her alanında asansörler kullanılmaktadır. Yolcu asansörlerinde, kullanılan elektrikle çalışan emniyet ekipmanlarının yerine yüksek güvenilirlik içeren makine emniyet ekipmanlarının asansörleri çok daha güvenli hale getirebileceği, gerek insanlara gerekse bu işi yapan firmalara hem kullanımı, hem de yolcu asansörü için standartlara göre yapılacak olan risk değerlendirmeleri konusunda yol gösterici olacak olması bu tezin önemidir. Böylelikle bu tez; hem yolcular, yolcu asansörü tarafından daha güvenli taşınacak, hem de yolcu asansörleri için yapılacak olan risk analiz ve değerlendirme çalışmalarına ilgili standartların değerlendirme ve uygulanması açısından önemli bir farkındalık katacaktır. Günümüzde sürekli kullanılan yolcu asansörlerinin TS EN ISO 14798:2013 ''Asansörler, yürüyen merdivenler ve yürüyen bantlar - Risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması '' standardı ve TS EN ISO 12100:2010 '' Makinalarda güvenlik - Tasarım için genel prensipler - Risk değerlendirilmesi ve risk azaltılması'' standartlarını kullanarak aradaki uyuşmazlık ve yetersizlikleri göz önüne getirerek aynı zamanda asansörlerde kullanılan elektrikle çalışan klasik emniyet ekipmanlarının yerine yüksek güvenilirlik içeren makine emniyet ekipmanlarının kullanımının önemi yine bu standartlar yardımıyla gözler önüne serilerek , bu konular üzerine saha gözlemi yapılmıştır. Risk değerlendirmesi karşılaştırmaları, saha gözlemi, makine emniyet ekipmanlarının güvenilirlik seviyeleri ile ilgili seçimi ve önemi hususunda bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elevators are used by humanity in all areas of life. The fact that machine safety equipment with high reliability instead of the electrically operated safety equipment used in passenger elevators will make elevators much safer, will be guiding both the people and the companies doing this job in terms of their use and risk assessments to be made according to the standards for the passenger lift. It is important. Thus, this thesis; both passengers will be transported more safely by the passenger elevator and will add an important awareness to the risk analysis and evaluation studies to be carried out for passenger lifts in terms of evaluation and application of the relevant standards. TS EN ISO 14798: 2013 '' Elevators, escalators and escalators - Standards for risk assessment and risk reduction '' and TS EN ISO 12100: 2010 '' Safety in machinery - General principles for design - Risk assessment and risk By taking into consideration the incompatibilities and inadequacies by using the standards of `` reduction, '' the importance of the use of high-reliability machinery safety equipment instead of the electrically powered classic safety equipment used in elevators was also demonstrated with the help of these standards and field observation was made on these issues. Along with the literature review, information was given on the risk assessment comparisons, field observation, and the selection and importance of the safety levels of machinery safety equipment.