Yem fabrikalarında uygulanan teknolojik işlemlerin karma yem besin maddesi içeriklerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of technological procedures appliedin feed factories on mixed feed nutrition
- Tez No: 585197
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, karma yem fabrikalarında hazırlanan yemlerin kalitesinin üretimden önce belirlenmesi için kalite kritik noktalarının oluşturulması amaçlanmıştır. Bunun için, karma yem üretiminde kalite kontrol noktalarının oluşturulması ve bu noktaların sürekli denetlenmesi gerekmektedir. Yaptığımız çalışma ile, karma yem üretiminde kullandığımız hammaddelerin kalitesini (yem besin maddesi içeriklerini) belirleyip daha sonra yem fabrikalarında karma yemde önemli teknolojik değişime sebep olan; değirmen, mikser melasiyer, tavlama, pelet pres girişi, pelet pres çıkışı, soğutucu, granülüzasyon çıkışı ve paketleme bölümlerinde kontrol noktaları oluşturulmuştur. Bu bölgelerden 4 farklı karma yemlerden(etlik piliç karma yemi, yumurta tavuk karma yemi, süt sığırı karma yemi ve besi karma yemi) numune alınmıştır. Çalışma özel bir yem fabrikasında gerçekleştirilmiştir. Öncelikle bu karma yemlere ait bilgisayarda formülasyon proğramı ile rasyonlar hazırlanmıştır. Daha sonra belirlenen noktalardan numuneler alınmış ve besin madde içerikleri (kuru madde, ham protein, ham yağ, ham selüloz, ham kül, nişasta, şeker, metabolik enerji değeri) hem kimyasal hemde NIRS yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilere göre; değirmen altından alınan numunelerde, hem kimyasal hemde NIRS yöntemine göre yapılmış ve sonuçlar formülasyon değerlerini yansıtmamıştır. Diğer düşünülen kalite kritik noktalarından (değirmen, mikser melasiyer, tavlama, pelet pres girişi, pelet pres çıkışı, soğutucu, granülüzasyon çıkışı ve paketleme) alınan değerler ise büyük oranda formülasyon verileri ile benzer özellik götermiştir. Bununla birlikte Yem fabrikalarında değirmen hariç, söz konusu belirlenen noktalardan örnekler alınarak karma yemin kalitesi tahmin edilebilecektir. Elde ettiğimiz sonuçlarda en güvenilir kalite kritik noktası mikser altı bunkerden alınan nokta olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to establish quality critical points in order to determine the quality of feeds prepared in compound feed factories before production. For this purpose, quality control points should be established and continuously monitored in compound feed production. With our study, the quality of the raw materials we use in the production of compound feed (feed nutrient contents), and then determined the important technological changes in feed mill; control points were established in mill, mixer molasses, annealing, pellet press inlet, pellet press outlet, cooler, granulation output and packaging sections. Four different mixed feeds (broiler chick feed, egg and chicken feed, milk cattle feed and fattening feed) were sampled from these regions. The study was carried out in a special feed factory. Firstly, rations were prepared with the formulation program on the computer of these compound feeds. Then, samples were taken from the determined points and nutrient contents (dry matter, crude protein, crude oil, crude cellulose, crude ash, starch, sugar, metabolic energy value) were compared with both chemical and NIRS method. According to the data obtained; In the samples taken under the mill, both chemical and NIRS methods were used and the results did not reflect the formulation values. The values taken from other considered quality critical points (mill, mixer molasses, annealing, pellet press input, pellet press output, cooler, granulation output and packaging) were largely similar to the formulation data. However, the quality of the mixed feed can be estimated by taking samples from the mentioned points except the mill in the feed mills. In our results, the most reliable quality critical point was taken from the sub-mixer bunker.