Arap-İsrail Savaşları ve Türkiye'nin tutumu
Arab-Israel Wars and Attitude of Turkey
- Tez No: 585220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TUĞLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Filistin sahip olduğu jeopolitik, jeostratejik, dini ve ekonomik özelliklerinden dolayı her milletin ele geçirmek istediği bir bölge olmuştur. Küresel güçlerden aldığı destekle Yahudiler, İslam dünyasının orta yerine devletlerini kurmuşlardır. İsrail'in kurulmasıyla meydana gelen savaşlar hem bölge ülkelerini hem de tüm dünyayı yakından ilgilendirmiştir. Arap ülkeleri ise bu savaşlarda başarı gösterememiştir. Savaştan en çok etkilenenler ise, İsrail'in yayılmacı politikasından ötürü vatanlarını terk eden Filistinli Araplar olmuştur. Bir zamanlar Orta Doğu'nun yöneticisi konumunda olan Türkiye, yaşanan bu gelişmelerde barıştan yana olmuş ve her savaşta farklı tutum sergilemiştir. Başlarda SSCB'nin de etkisiyle Batı'nın güvenlik şemsiyesi altına giren Türkiye, Orta Doğu politikalarında Batı ile aynı doğrultuda hareket etmiş, Arap ülkelerinden iyice uzaklaşmıştır. Ancak Kıbrıs meselesinde Batılı devletlerin dost olmadığını, Arap ülkelerini ise yanlış davranışlarından dolayı kaybettiğini anlayan Türkiye, Batı endeksli Orta Doğu politikasından vazgeçmiştir.
Özet (Çeviri)
Palestine is a region that any country has wanted to capture due to the features of geopolitics, geostatics, religiousand economic. Jews supported by global powers establish their state in the middle of the Islamic world. Wars which takes place with the establishment of Israel concern closely both other countries in the region and all the world. Yet, Arabic countries fail in the wars. Arabic Palestions leaving their countries are affected the nost by the wars. Because of the expansiomist policy of Israel. Turkey wich was once the rules of the Middle East seks peace in spite of those cases and displays different attituded in each war. At the beginnig with the influence of USSR, Turkey which is protected by the west aets according to the Middle East policy of the west and moves away from Arabic countries. However, after the Cyprus ıssue, Turkey sees that the Westwrn countries were not the friend and realizes that the Arabic countries are lost due to its wrong attitudes. Consquently Turkey gives up on the Western indexed the Middle East policy.