Çanakkale sanayi ve ticaret tarihi (1923-1960)
The history of Çanakkale's industry and commerce (1923-1960)
- Tez No: 585221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, İşletme, Economics, History, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, 1923-1960 yılları arasında Çanakkale'nin tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret faaliyetleri ele alınmaktadır. Osmanlı Devleti döneminden 1923 Türkiye'sine devredilen sanayi ve ticaret mirası ele alınırken bahsi geçen yıllar boyunca Türkiye'nin sanayi ve ticaret ekseninde ekonomik politika evreleri aktarılmaya gayret edilmiştir. Çanakkale'nin tarım, hayvancılık, el sanatları, madencilik, sanayi ve ticaret alanlarındaki gelişimi, istatistiksel veriler eşliğinde incelenmiştir. Bu çerçevede çoğu şahsi girişim olarak görülen bu ilk dönemde sanayi ve ticaret sektörlerinde atılan adımlar; 1960'lı yıllarla birlikte iktisadi teşekkülleri veya büyük şirketleşmeleri beraberinde getirmiştir. Bu nedenle çalışmamızda küçük el sanatlarından büyük üretimhanelere nasıl gelindiği, sanayi adına atılan ilk adımların neler olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Çanakkale's agricultural, husbandry, industrial and commercial activities between the years of 1923 and 1960 has been taken into consideration. By handling the industry and trade heritages that transferred from Ottoman Empire to 1923's Turkey, economic policy stages that occurred within the scope of Turkey's industry and trade have been explained. Development of Çanakkale in agriculture, husbandry, handicrafts, mining, industry and trade has been investigated with the help of statistical data. In this context, the first steps taken by mostly individual enterprises towards industry and trade in the early periods handed its' place over to economic enterprises and big businesses. As a result, in the study how small handicrafts covered a huge distance to be transformed into big manufactories and first steps taken on behalf of trade have been explored.