İbn Cinnî en-Nahvî'nin el-Muhteseb adlı eserinin tahlili
Analysis of Ibn Cinnî en-Nahvî's book al-Muhteseb
  1. Tez No: 585241
  2. Yazar: ELVIN BAGHIROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İbn-i Cinnî'nin el-Muhteseb adlı eseri şâz kıraatler konusunda te'lif edilen en kapsamlı eserlerden biri olması açısından önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden bu çalışmada öncelikle İbn Cinnî'nin şâz kıraatlere dair miras olarak bıraktığı bu eşsiz eser hakkında bilgi verilmeye, daha sonra gramer ve dil açısından tahlil edilmeye çalışılmıştır. İbn Cinnî'nin şâz kıraatlere bakış açısı ve yaklaşım usulü ele alınırken de kıraatler konusunda kaleme alınan klasik ve modern birçok eserden faydalanılmıştır. Ayrıca delil metodolojisine önem veren, konuları yeterli vecihlerle günyüzüne çıkaran ve yeri geldiğinde gramer kurallarına muhalefet eden İbn Cinnî'nin el-Muhteseb adlı eserindeki incelikler tüm boyutlarıyla tespit edilmeye ve şâz kıraatlerin önemi günümüz insanına takdim edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn-i Jinnî's book al-Muhteseb has an important place in terms of being one of the most comprehensive works on the Shazz Qıraat. Therefore, in this study, first of all, it is tried to give information about this unique work which Ibn Jinnî left as a legacy about Shazz Qıraat and then to be evaluated in terms of grammar and language. While discussing Ibn Jinnî's viewpoint and approach methodology, many classical and modern works on the Shazz Qıraat were utilized. In addition, Ibn Jinnî, who attaches importance to the methodology of evidence, reveals the issues with sufficient aspects and opposes grammar rules when necessary, tries to identify the subtleties in his book el-Muhteseb and present the importance of the Shazz Qıraat to the present day.