Siber dolandırıcılığın engellenmesi ve risk analizi için bir aksiyon yönetim sistemi geliştirilmesi
An action management system development for cyber fraud prevention and risk analysis
  1. Tez No: 585250
  2. Yazar: ABDULKADİR BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA ŞAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlar, önce bilgisayarların, sonra mobil cihazların hayatlarına girmesi ile birlikte hayatın her anında internete bağlı bir hale gelmiştir. Bu durum insanlığa birçok fayda sağlamakla beraber, güvenlik ile ilgili ciddi riskler oluşturmaya başlamıştır. Bu durumdan yalnızca insanlar değil şirketler ve kurumlar da etkilenmektedir. Siber dünyada kötü niyetli kullanımlar hızla artmaktadır. Bu olayı iş edinmiş ve sistemlerde açık arayan kişiler, hem insanlara hem de şirket ve kurumlara maddî-manevî zararlar vermektedir. Günümüzde finans, telekomünikasyon, internet üzerinden alışveriş gibi farklı sektörlerde dolandırıcılık ve kötü niyetli kullanımları ve bu kullanımların sebep olduğu zararları tespit etmek için birçok çalışma yapılmaktadır. Her hangi bir sistemde milyonlarca işlem olurken dolandırıcılık tespit sistemleri bunları ayırt etmeye ve gerekli aksiyonları almaya çalışır. Her tespit gerçek bir vaka olmadığı gibi, risk analizi için bir sonraki aşamada bir veri içermektedir. Bu tez çalışmasında, dolandırıcılık tespit sistemlerine yardımcı olarak vakaların kurguları otomatik iş akışlarıyla takip ederek, kullanıcın sonraki hareketlerine göre onları takibe almak hedeflenmektedir. Böylece hem kullanıcılar hem şirketler oluşabilecek ödeme güçlüğü gibi durumlardan, 3. kişilerden kaynaklı zararlardan korunmuş olacaktır. İş akışları için otomatik olarak alınması gereken aksiyonların doğru ve güvenli bir şekilde işlenmelerini sağlayan bir aksiyon yönetim sistemi geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
People have become connected to the internet at every moment of their life with computers and mobile devices. While this situation provides many benefits to humanity, it has started to create serious security risks. Also companies are affected. Malicious uses in the cyber world are increasing rapidly. Fraudsters who have acquired this business and seek openness in systems cause material and moral damages to both people and companies. Nowadays, many studies are being carried out in order to detect fraud and malicious uses and the damages caused by these uses in different sectors such as finance and telecommunication. While there are millions of transactions in any system, fraud detection systems try to distinguish them and take the necessary actions. Each determination is not a real case, but includes a data for the next stage of risk analysis. In this thesis, it is aimed to help the fraud detection systems to follow the actions of the cases with automatic workflows and to protect them according to the next actions of the user. Thus, both users and companies will be protected from damages caused by third parties such as payment difficulties. An action management system will be developed to ensure that the actions that need to be taken automatically for flows are processed correctly and safely.