Rüstem Ali'nin 'Burulışta' adlı romanı üzerine dil incelemesi (Ses bilgisi- şekil bilgisi- söz varlığı- dizin)
Language analysis of the novel 'Burulişta' by Rüstem Ali (Phonology- morphology - vocabulary- index)
  1. Tez No: 585280
  2. Yazar: PELİN DANIŞMANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT DİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1407
Özet
Bu çalışmada Rüstem Ali'nin“Burulışta”adlı romanı incelenmiştir. Çalışma Metin Transkripsiyonu, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Söz Varlığı ve Dizin Bölümlerinden oluşmaktadır. Metin Transkripsiyonu bölümünde metnin Kiril alfabesinden Latin alfabesine aktarımı yapılmıştır. Ses Bilgisi bölümünde metinde seslerin tanıtımı yapılmış ses olayları incelenmiştir. Şekil Bilgisi kısmında ise metinde geçen yapım ekleri, çekim ekleri, birleşik kelimeler ve kelime türlerine değinilmiştir. Söz Varlığı kısmında metinde geçen atasözleri ve deyimlerle ilgili açıklamalar yapılmıştır. Sözcüklerin metindeki yeri ve anlamı ve sözlüklerle ilgili birleşik yapıların anlamı ise dizin kısmında gösterilmiştir. Çalışma ile Kırım Tatarı Rüstem Ali adlı yazarın Burulışta adlı romanının dil özellikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Kırım, Kırım Tatarcası, Türkçe, Rüstem Ali, Burulışta.
Özet (Çeviri)
The novel“Burulışta”by Rüstem Ali was the center of analysis for this study, which consists of sections on text transcription, phonology, morphology, lexis and index. The text was converted into Latin script from the Cyrillic alphabet in the text transcription section, whereas in the phonology section, voices were introduced, then features of vowels and consonants were explained in detail. In the section on morphology, the derivational and inflectional suffixes, compound words, and parts of speech were elaborated. The details of the meanings for the proverbs and idioms of the text were provided in the vocabulary section. The section on index was revealed the placement of words as well as their meanings there besides showing the meanings of compound structures. In the study, it was tried to elaborate on the linguistic features of the novel“Burulışta”by Crimean Tatar writer Rüstem Ali. Keywords Crimea, Crimean Tatar, Turkish, Rüstem Ali, Burulışta.