Tiyoasetamid ile indüklenmiş sıçan karaciğer fibrozisine bor bileşikleri ile muamele edilmiş sünnet derisi kökenli mezenkimal kök hücrenin etkisi
The effect of boron compounds-treated foreskin derived mesenchymal stem cells on thioacetamide-induced rat liver fibrosis
  1. Tez No: 585281
  2. Yazar: GÜLÜNA ERDEM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖKÇİMEN, PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde tedavisi ortaya konulamayan, kronik viral ve/veya metabolik hastalıkların etkisiyle gelişebilen karaciğer fibrozisi, ileriki aşamalarda sirozla sonuçlanabilmektedir Fibrozis kronik karaciğer hastalıklarında enflamatuar reaksiyonla birlikte ortaya çıkmaktadır. Karaciğer hasarlanmasında, karaciğer stellat (yıldızsı) hücreler (HSH'ler) in artmış işlevi ve hücre dışı matriksin yoğun birikimi etkin unsurdur. Bu çalışmadaki amaç; tiyoasetamidle oluşturulan sıçan karaciğer fibrozisinde bor bileşikleri (borik asit (BA), sodyum pentaborat penta hidrat (NaB)) ile muamele edilmiş sünnet derisi kökenli mezenkimal kök hücrelerin etkisinin araştırılmasıdır. Deney grupları: Tiyoasetamid (TAA) grubu, sünnet derisi kökenli mezenkimal kök hücre (SDKMKH) grubu, bor bileşiklerinden borik asit ile muamele edilmiş sünnet derisi kökenli mezenkimal kök hücre (SDKMKH+BA) grubu, bor bileşiklerinden sodyum pentaborat ve pentahidrat ile muamele edilmiş sünnet derisi kökenli mezenkimal kök hücreler (SDKMKH+NaB) grubu Kontrol ve Sham grubu. Tiyoasetamid 12 hafta boyunca intraperitoneal (ip) olarak 150 mg/kg olarak verildi. Sünnet derisinden mezenkimal kök hücre izolasyonu sonrası akış sitometride (flow sitometri) kök hücre işaretleyicilerine bakıldı. Kültür ortamında çoğaltılan kök hücrelere 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-yl)-5-(3-karboksimetoksifenil)-2-(4-sülfofenil)-2H-tetrazolyum (MTS) hesaplamaları ile belirlenen miktarda (μg/ml) ile bor bileşikleri verildi. Çoğaltılan kök hücreler sıçanların kuyruk veninden verildi. Kök hücrelerin infüzyonu gerçekleştirildi. İnfüzyon sonrasını 4 hafta iyileşme süreçleri izledi. Anestezi sonrası karaciğer dokuları yapısal, immunohistokimyasal ve western blot çalışmaları için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Hepatic fibrosis is a disease that can be developed as a result of metabolic disease and/or from chronic viral inaction, a therapy for hepatic fibrosis has not yet been approved and the disease can result in cirrhosis in later stages. Chronic liver fibrosis is associated with inflammatory reactions in chronic liver diseases. Increased function of hepatic stellate cells (HSCs) and high accumulation of extracellular matrix proteins are also infleuncial factors during liver injury. The aim of this study was to investigate the effect of foreskin-derived mesenchymal stem cells treated with boron compounds (boric acid (BA), sodium pentaborate penta hydrate (NaB)) in rat liver fibrosis that was induced by thioacetamide. Experimental group were set: Thioacetamide (TAA) group, Foreskin-derived mesenchymal stem cells (SDKMKH) group, Foreskin-derived origin mesenchymal stem cells treated with boric acid (SDKMKH+BA) group, Foreskin-derived origin mesenchymal stem cells treated with sodium pentaborate penta hydrate (SDKMKH+NaB) group, Control and Sham group were set a dose of 150 mg/kg Thioacetamide was given to the rats intraperitoneally (ip) for 12 weeks. Mesenchymal stem cells were isolated from foreskin and examined for known stem cell markers using flow cytometry. Mesenchymal stem cells were cultured in media containing specific concentrations of 3- (4,5-dimethylthiazol-2-yl) -5- (3-carboxymethoxyphenyl) -2- (4-sulfophenyl) -2H-tetrazolium (MTS) (μg/ml) and boron compounds. In-vitro expanded mesenchymal stem cells were injected into the tail vein of the experimental rats. Infusion of stem cells was performed. After infusion, healing processes were followed up for 4 weeks. Following anesthesia performed on the animals, liver tissue from different groups were obtained and structural, immunohistochemical, and western blot studies were performed on the tissue.