XIII. yüzyılda Selçukluların Antalya ve Alanya yöresindeki siyasi ve ticari faaliyetleri
Political and commercial activities of Seljuk's in Antalya and Alanya region in XIIIth century
  1. Tez No: 585293
  2. Yazar: CANSU ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye Selçuklular döneminde Antalya ve Alanya'nın fethi büyük önem taşımaktaydı. Selçuklu sultanları bu bölgenin ele geçirilmesi için çeşitli mücadelelere girişmiştir. Antalya'nın ele geçirilmesiyle birlikte hem iç ticaretin hem de dış ticaretin gelişmesi sağlanmıştır. Bu yeni siyaset, ülke içinde ve dışında yenilikleri de beraberinde getirmiştir. Antalya ve Alanya'nın Akdeniz kıyısındaki önemli limanlarından birisi olması onun hâkimiyetini güçleştirmişse de Selçuklu Devleti, buranın önemini çok iyi kavradığı için ele geçirmek için çaba sarf etmiştir. Selçuklu ordusu, 1206 yılı sonlarında Antalya önlerine gelerek şehri kuşatmıştır. Aynı zamanda Selçuklu Devletinin uyguladığı politikalar sayesinde Antalya önemli bir dış ticaret merkezi haline gelmiştir. Mısır'dan gemilerle Akdeniz limanlarına ulaşan tüccarlar burada ticari ilişkilerde bulunmuşlardır. Bu durum, Antalya'da dış ticaretin artırılması için daha fazla gemi yapılmasını ve bu gemilerin korunabilmesi için de savaş gemisi inşasını gündeme getirmiştir. Böylece Türkler, dış ticaretin gelişmesine paralel olarak savaş gemilerinde oluşan bir deniz gücünü de oluşturmak için harekete geçmişlerdir. Türk denizciliği için Antalya ve daha sonraları Alanya bir ocak görevi üstlenmiştir. Antalya ve Alanya'nın fethi ile denizlere ulaşılmış, güney-kuzey ticaret yolundaki iki önemli liman ele geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During Turkey Seljuk's period conquest of Antalya and Alanya was very important. Seljuk Sultans undertook various struggles for the capture of this region. With the seizure of Antalya, both domestic and foreign trade were developed. This new policy has brought innovations both inside and outside the country. Although Antalya and Alanya are one of the most important ports on the Mediterranean coast, it has made it difficult for her to dominate, but the Seljuk State has made great efforts to capture the importance of the region. The Seljuk army came to Antalya in late 1206 and besieged the city. At the same time, thanks to the policies implemented by the Seljuk State, Antalya has become an important foreign trade center. The merchants who reached the Mediterranean ports by ships from Egypt had commercial relations here. This has brought about the construction of more ships in Antalya to increase foreign trade and the construction of warships in order to protect these ships. Thus, in parallel with the development of foreign trade, the Turks took action to form a maritime force that was formed on warships. Antalya and later Alanya became a quarry for Turkish shipping. With the conquest of Antalya and Alanya, the seas were reached and two important ports on the south-north trade road were seized.