Kana maruz kalmış toprakta 16S RRNA analizlerine göre aktinomiset çeşitliliğinin belirlenmesi
Determining the biodiversity of actinomycetes in blood exposed soil using 16S RRNA analysis
  1. Tez No: 585294
  2. Yazar: HIBA FARAH MOHAMED ABDALLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Aktinomisetler, toprakta yaygın olarak bulunan ve antibiyotik üretimi gibi sebeplerden dolayı ekonomik olarak önemli olan mikrobiyal bir gruptur. Bakteriyel filogenide 16S rRNA“altın standart”olarak tanımlan ve taksonlar arasında evrimsel olarak korunmuş bir gen bölgesidir. Adli bilimlerde ve olay yeri incelemesinde adli mikrobiyoloji alanının geliştirilmesi için, kriminal açıdan incelemelerin yanı sıra farklı bakış açısıyla da yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle, adli mikrobiyoloji için bu tez çalışmasının önemli bir referans olacağı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında 16S rRNA analizi kullanarak bir hafta boyunca kana maruz kalmış toprak örneklerinden Micromonospora, Streptomyces ve Aktinomadura cinslerine ait örnekler izole edilmiştir. İzole edilen bakterilerin, Eztaxon sunucu ile nükleotit benzerlikleri ve p-distance değerleri belirlenmiştir. Neigboor joing metodu ile filogenetik dendogramları çizilmiştir. Adli mikrobiyoloji açısından, benzer bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma gelecek çalışmalar için önemli bir başlangıç ve rehber özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The order of Actinomycete's popularity have centred mainly around its use in the pharmecutical industry for the production of antibiotics, coupled with its common existence as microbial community of soil. 16S rRNA gene in bacterial phylogeny is known as the“gold standard”for the evolutionary conserved gene region in the taxa. In order to develop a more comprehansive field of microbiology for the use in criminal investigation, different approaches and presepctives must be developed. This thesis represents an important refrence in the development of forensic microbiology. In this thesis; Micromonospora, Strpetomyces and Actinomadura were isolated from blood exposed soil, after one week of exposure, and were identified using 16S rRNA analysis. The neucleotide similarities and p-distance values of the isolated bacteria were determined using Eztaxon server. Phylogenetic tree was construcred using Neighboor-joining method. A similar study was not found in literature pretaining to fornsic microbiology therefore, this study may represent an important starting point and guide for future studies.