Peyzaj tasarımında esinlenmenin etkisi, halı sanatı örneği
Effect of inspiration in landscape design, case of carpet art
  1. Tez No: 573254
  2. Yazar: DİCLE NUR DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türklerin Dünya kültür mirasına bir hediyesi olarak bilinen halı sanatı, tarih boyunca oluşturduğumuz zengin kültürümüzün en önemli unsurlarından biridir. Göz alıcı renkleri, eşsiz desenleri, sembol dili ve fikirleriyle dünyada da özel bir öneme sahiptir. Birçok ressam ve tasarımcıya ilham kaynağı olan Türk halı sanatı M.Ö. V-IV. yüzyılda Orta Asya'da başlamış ve XIII. yüzyıl Anadolu Selçukluları devam ederek kesintisiz olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Peyzaj mimarlığı ve halı sanatında yaratılan eserler boyut ve kullanılan malzemeler açısından oldukça farklı görünse de her iki alanda birbirinden esinlenmektedir. Halılara işlenen peyzaja ait motif ve desenler, halılarda oluşturulan bahçe tasvirleri bunun bir örneğidir. Son yıllarda peyzajda da kullanılan, bitkilerle oluşturulan halı desenleri ise peyzajın halı sanatından esinlendiğinin bir göstergesidir. Bu çalışmada geleneksel halı sanatımızın kendine özgü motif ve bezemelerinin, Türk kadınının dokumalarında oluşturduğu kendine özgü biçimsel yorumlamaların peyzaj tasarımına olası etkileri araştırılmıştır. Geleneksel sanatımızın yerel ve kültürel değerlerini peyzaj tasarımlarında kullanarak kentlerimize estetik bir nitelik kazandırırken, bu değerlerin gelecek kuşaklara da aktarılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Antalya yöresine ait Döşemealtı halıları esinlenme kaynağı olarak ele alınmış, halılarda yer alan dekoratif unsurlar, desenler ve renklerle kentsel mekanlarımıza geleneksel bir değer katacak şekilde uygulanabilir tasarımlar geliştirilmiştir. https://youtu.be/Jf_ZGqRxSjM adresinden bu tezde geliştirilen tasarımların 3D Render gösterimlerine erişebilirsiniz.
Özet (Çeviri)
Carpet art, known as a gift of Turks to the world cultural heritage, is one of the most important elements of our rich culture that we have created throughout history. It has a special importance in the world with its attractive colours, unique patterns, symbol language and ideas. Turkish carpet art, which inspired many painters and designers, was founded in BC. V.-IV. century began in Central Asia. Turkish carpet art XIII. century continued with the Anatolian Seljuks uninterrupted until today has reached. Even though the artifact created in Landscape architecture and the art of carpet seem quite different in terms of size and materials, they are inspired by each other. The motifs and patterns of the landscaped carpets, and the garden depictions in carpets are an example of this. Carpet patterns, which have been used in landscaping in recent years, show that the landscape is inspired by carpet art. In this study, the possible effects of the unique motifs and decorations of our traditional carpet art and the distinctive interpretations created by the Turkish women on the weaving were investigated. While using local and cultural values of our traditional art in landscape designs, it is aimed to give these cities an aesthetic quality and to transfer these values to future generations. In this context, Döşemealtı carpets of the Antalya region were taken as inspiration, and decorative designs, patterns and colours in the carpets were designed to add a traditional value to urban spaces. https://youtu.be/Jf_ZGqRxSjM you can access 3D Render demonstrations of the designs developed in this thesis.