Bulgar tarih yazımında II. Bulgar Devletinin kuruluşu ve Kuman/Kıpçaklar
Establishment of the Second Bulgarian Kingdom and Cuman/Kıpchaks in Bulgarian historiography
  1. Tez No: 585347
  2. Yazar: FATMA RODOPLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA UYDU YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türk boyları içinde etkili ve dinamik bir boy olan Kuman/Kıpçaklar, tarihteki hareket alanları ve yayılma sahalarına bakıldığında geniş bir coğrafyada önemli izler bırakmışlardır. Kısa bir süre içerisinde Rus bozkırları üzerinden Balkanlara ulaşarak bu bölge siyaseti üzerinde önemli roller üstlenmeyi başarmışlardır. Bizans hâkimiyetinde bulunan Bulgaristan coğrafyasının kuzeyinde XII. yüzyılın son çeyreğinde büyük ölçüde ekonomik nedenlere dayanan bir ayaklanma çıkmış ve bu ayaklanmaya Kuman/Kıpçak asıllı Asen ve Peter adındaki iki kardeş öncülük etmişlerdir. Bu isyanın sonucu bölgedeki Kuman/Kıpçak, Bulgar ve Ulahlara özgürlük getirmiş ve II. Bulgar Devleti'nin bağımsızlığı ile sonuçlanmıştır. Yapılan birçok çalışma, Kuman/Kıpçaklar olmadan bu ayaklanmanın başarıya ulaşamayacağını göstermektedir. XIII-XIV. yüzyıllarda yine aynı devlette iktidarda olan Terter ve Şişman hanedanları da Kuman/Kıpçak kökenlidir. Döneme ait kaynaklarda Kuman/Kıpçakların bölgede oynadığı askeri ve siyasi önem açıkça görülmektedir. Ayrıca etnik olarak da bu coğrafyanın şekillenmesinde Kuman/Kıpçakların rolünün olduğu tarihi bir gerçektir. Bulgar tarihçilerin konuya ilişkin yaklaşımları ise siyasi konjonktöre bağlı olarak değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Cumans, which have an effective and dynamic aspect within the Turkish tribes, left important traces in a wide geography when the fields of their action and span in history were examined. In a short period of time, they reached the Balkans through the Russian steppes and succeeded in taking important roles in this region's politics. In the last quarter of the 12th century, in the North of Bulgarian geography dominated by Byzantium, there was a rebellion largely based on economical reasons and this upraising were led by two brothers, Asen and Peter, who were Cuman descent. As a result of this rebellion, Cumans, Bulgarians and Vlachs gained their freedoms and the Second Bulgarian State declared its independence. Many studies have shown that without Cumans, this rebellion couldn't succeed. In the XIII- XIVth centuries, the Terter and Sishman Dynasties which governed in the same state, were also descents of Cuman. In the sources of the period, the military and political importance of Cumans is clearly seen. It is also a historical fact that Cumans have a role in the formation of this geography. The approaches of Bulgarian historians on the subject vary according to the political conjuncture.