Türkiye'de tarım sigortaları: Uygulama önerisi
Agricultural insurance in Turkey: Recommendati̇on of appli̇cati̇on
- Tez No: 585348
- Danışmanlar: PROF. DR. DURAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğa olaylarına doğrudan maruz kalan tarımsal üretim, küresel ısınma sonucu oluşan iklim değişikliklerinden en çok etkilenen sektördür. İklim değişikliği kaynaklı afetlerdeki artış sebebiyle ülkeler için stratejik olan tarım sektörü önemli derecede etkilenmektedir. Artan insan nüfusunun beslenmesi açısından düzenli bir tarımsal üretim sistemine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda sektör farklı etmenler nedeniyle birçok riski barındırmaktadır. Dolayısıyla Dünyada yaşanan finansal gelişmeler ve yaşanan afetler tarımsal emtiada beklenmeyen maliyet artışlarına neden olmaktadır. Bu maliyetlerin dengelenmesi ve devlete olan mali yükünün hafifletilmesi amacıyla tarımda sigortacılık sistemi önemli bir risk transferi aracı haline gelmiştir. Bu riskleri en aza indirmek için özellikle gelişmiş ülkeler, tarım sigortaları uygulamalarının da içinde yer aldığı“Risk Yönetim Programları”gerçekleştirmekte ve riski transfer etmektedirler. Bu çalışmanın amacı, bazı ülkelerde tarım sigortası uygulamalarının incelenmesi, bu çerçevede Türkiye'de 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu ile kurulan TARSİM Tarım Sigortaları Havuzu uygulamasının eksik yönlerinin tespit edilmesi ve yeni öneriler sunulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Agricultural production, which is directly exposed to natural phenomena, is the most affected sector by the climate changes caused by global warming. Due to the increase in disasters caused by climate change, the agricultural sector, which is strategic for countries, is significantly altered. There is a need for a regular agricultural production system for the nutrition of the growing human population. At the same time, the sector has many risks due to different factors. Consequently, financial developments and disasters in the world cause unexpected cost increases in agricultural commodities. In order to balance these costs and ease the financial burden on the state, the insurance system in agriculture has become an important risk transfer tool. In order to minimize these risks, especially developed countries carry out“Risk Management Programs”including agricultural insurance practices and transfer the risks. The purpose of this study, examination of agricultural insurance practice in some countries, detecting the weaknesses of TARSİM Agricultural Insurance Fund applications which is established by Law No. 5363 Agricultural Insurance in 2005 in Turkey within this framework and presentation of new proposals.