Proton biostimülatörünün karaerik üzüm çeşidinde verim, kalite ve dona dayanım üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The Effect of proton (Biostiulant) on yield, quality and frost resistance on table grape (cv. Karaerik)
  1. Tez No: 58535
  2. Yazar: CAFER KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Erzincan ilinin Üzümlü ilçesinde 1995 ve 1996 yıllarında yapılan bu araştırmada, yörede yaygın olarak yetiştirilen Karaerik üzüm çeşidinde Proton'un (Yosundan elde edilmiş bir biostimülatör madde) kullanım imkanı belirlenmeye çalışılmıştır. Proton, çiçeklenme başlangıcı, tane tutumu ve koruk döneminde olmak üzere toplam üç kez, 300, 600 ve 900 ppm dozunda yapraklara püskürtme şeklinde uygulanmıştır. Çalışmada Proton'un, çeşidin fenolojik özellikleri, vejetatif gelişmesi, tanenin fiziksel ve kimyasal özellikleri, verim unsurları ile yaprak ve tanenin mineral madde içeriği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bunun yanında, Proton uygulamalarının tomurcukların düşük sıcaklıklara dayanıklılık düzeyleri üzerindeki etkileri de belirlenmiştir. 1995 yılında Proton uygulamalarının kontrole göre hasat tarihinde 1 (300 ppm) ile 4 gün (600 ppm), ikinci yıl ise 2 (900 ppm) ile 7 günlük (600 ppm) bir gecikmeye sebep olduğu belirlenmiştir. Proton uygulamaları tane çatlama oranım kontrole göre azaltmıştır. Her iki yılda da en düşük tane çatlama oram 600 ppm Proton uygulamasından elde edilmiştir. Farklı dozlardaM Proton uygulamaları hem 1995 hem de 1996 (900 ppm Proton uygulaması hariç) yılında şıranın SÇKM içeriğini kontrole göre azaltmıştır. 600 ppm Proton uygulaması her iki yılda da şıranın SÇKM içeriğini en fazla azaltan uygulama olmuştur. Proton uygulamaları arasında 300 ppm'lik dozun omca basma pazarlanabilir ürün (OBPÜ) üzerinde bir etkisinin olmadığı, 600 ppm'lik konsantrasyonun 1995 ve 1996 yıllarında OBPtPü sırasıyla yaklaşık % 25.0 ve % 39.5 oranında artırdığı, 900 ppm Proton uygulamasının ise OBPÜ'ü ilk yıl artırdığı, ikinci yıl bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Tomurcukların dona dayanıklılık dereceleri üzerindeki etkileri bakımından farklı dozlardaki Proton uygulamalarının istatistiki bir önemi olmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan Proton uygulamalarının Ca elementi hariç yaprak ve tanenin mineral madde kapsamı üzerinde bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Araştırmada 900 ppm Proton uygulaması hariç diğer uygulamaların sadece 1996 yılında yaprak ve tanenin Ca içeriğini artırdığı tespit edilmiştir. 1996 yıhnda yaprak ve tanelerde en yüksek Ca seviyesine 600 ppm Proton uygulaması yapılmış olan omcalarda rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study was conducted to investigate the effects of Proton (a biostimulant based on seaweed) on table grape cv. Karaerik largely grown in Üzümlü district in Erzincan during the years of in 1995 and 1996. Proton sprayed on leaves at 300, 600 and 900 ppm concentration at first bloom, fruit set and unripe grape stage three times a year. In this study, the effect of Proton on phenologic characteristics, vegetative growth, yield components, mineral nutrition content of leaves and berries were investigated. Also, the effect of Proton on cold resistance of buds was determined. Harvest date in Proton applications was 1 (300 ppm) to 4 days (600 ppm) delayed in 1995 and 2 (900 ppm) to 7 days (600 ppm) in 1996 compared with control. Proton aplications decreased avarage berry weigth compared with control. The lowest ratio of spilled berry was obtained from 600 ppm concentration in both years. Differant concentration except for 900 ppm in 1996 decreased the content of soluble solids of must both in 1995 and 1996. The lowest soluble solid contents of must were obtained from 600 ppm concentration in both years. 300 ppm concentration had no effect on marketable crop per vine while 600 ppm concentration increased marketable crop Per vine by 25.0 % in 1995 and 39.5 % in 1996. On the other hand, 900 ppm concentration of proton increased marketable crop per vine in the first year and had no effect in the second year. Proton had no effects on cold resistance of buds. No effects of Proton applications on nutritional element contents of leaves and berries except for Ca was determined. Proton applications except for 900 ppm concentration increased Ca concent of leaves and berries in 1996. The highest Ca level of leaves and berry was obtained from 600 ppm Proton applications.