Erzincan İli fasulye ekim alanlarında kök çürüğü oluşturulan fungal etmenlerin belirlenmesi ve bunların bazı fasülye çeşitlerinde patojeniteleri ile antagonist Trichoderma türleri ile etkileşimlerinin incelenmesi
- Tez No: 58534
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TİMUR DÖKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET / Fasulye kök çürüklüğü Erzincan ilinde fasulye bitkisininde (Phaseolis vulgaris L.) görülen en önemli hastalıktır. Bu bakımdan Erzincan ilinde kök çürüklüğüne neden olan fungal etmenleri, bazı fasulye çeşit ve hatlarının bunlara karşı duyarlılıklarını ve ayrıca antagonist Trichoderma türlerinin bu hastalık etmenleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacı ile yürütülen bu çalışmada 1992-1996 yıllan arasında Merkez ve Üzümlü ilçelerinde yapılan sürveylerde kök çürüklüğü hastalığının tüm alanlarda bulunduğu ve yoğunluğunun %7.5 - %41.5 arasında değiştiği saptanmıştır. Sürveyler sırasında alınan örneklerden yapılan izolasyonlardan elde edilen 97 adet fungus izolatınm gruplandınlması sonucu bunların 8 farklı türe ait oldukları belirlenmiştir. Bu izolatlann %88.53'ü Fusarium türlerine ait olup, bunlar F. heterosporum (%36), F. avenaceum (%26.8), F. solanı (%17.5), F. equiseti (%7.2) ve F. oxysporum (%1.03) olarak tanılanmıstır. Diğerleri ise Alternaria teniussima (%7.2), Rhizoctonia solanı (%3.0) ve Macrophomina phaseoli (%1.03)'dir. Bu türleri temsilen alınan 19 izolat arasında F. oxysporum (F81) izolatı hariç diğerlerinin Selanik ve Şeker çeşitlerinde yüksek derecede patojen oldukları belirlenmiştir. Bölgede yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan 5 fasulye çeşidi (Dermason, Şeker, Selanik, Barbunya, Horoz) ve bölge iklim şartlarına uygun olduğu saptanarak önerilen 4 fasulye hattı (85AK 32, 85AK 35, 85Ak 122/73 ve Waf-14) içinde en hassas çeşidin %83.85 hastalık oranı ile Dermason fasulye çeşidi olduğu bunu %81.25 ile Waf-14 hattının izlediği, en dayanıldı olan çeşidin %43.49 hastalık oram ile Barbunya çeşidi olduğu bunu %61.72 ile Selanik çeşidi ve %64.84 ile 85AK 122/73 fasulye hattının izlediği bulunmuştur. 19 patojen izolatı arasından virulansı yüksek bulunan 13 izolatın kullanıldığı bu çalışmada en yüksek çıkış oram Selanik (%80.99) ve Barbunya (%76.82) fasulye çeşitlerinde, en düşük çıkış oranlarının ise Dermason (%30.73) çeşidi, Waf-14 (%33.07) ve 85AK 35 (%35.42) fasulye hatlarında olduğu saptanmıştır. Türkiye'de mevcut Trichoderma türlerine (Trichoderma viride, Trichoderma harzianum, Trichoderma koningii, Trichoderma hamatum, Trichoderma pseudokoningii) ait 21 izolatın fasulye kök çürüklüğü etmeni 19 patojen fungus izolatı üzerindeki etkilerini belirlemek amacı ile laboratuvar koşullarında besi yeri üzerinde yapılan denemede A. teniussima (F41) x T.koningii (T30) uygulaması hariç denemeye alınan tüm antagonist izolatlann patojen izolatlar üzerinde iyi bir etkiye sahip olduklan kanısına varılmıştır. Sonuç olarak denemeye alınan Trichoderma türlerinin fasulye kök çürüklüğü hastalığı etmenlerine karşı laboratuvar koşullarında çok iyi antagonizm gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY THE FUNGAL AGENTS OF ROOT-ROTS OF BEANS IN ERZİNCAN REGION AND THE REACTION OF SOME BEAN CULTIVARS AND LINES TO THEM INCLUDING THE EFFECTS OF ANTAGONISTIC Trichoderma SPECIES ON THESE CAUSAL AGENTS Root-rot of beans is the most important disease of beans (Phaseolus vulgaris L.) in Erzincan region. So the study which aimed to determine the fungal agents of root-rot of beans in Erzincan Region and the reactions of Trichoderma species on these causal agents were conducted. According to the surveys carried out during 1992-1996 in central and Üzümlü Counties of Erzincan all the areas were infested where the rates were varied between 7.5 % -41.5%. All together 97 isolates of fungi were obtained from the samples collected during the surveys. These isolates were determined to belong to eight different species in which 88.53% were Fusarium species the rest were Alternaria teniussima (7.2%), Rhizoctonia solani (3.0%) and Macrophomina phaseoli (1.03%). Fusarium species were identified as Fusarium heteresporum (36%), Fusarium avenaceum (26.8%), Fusarium solani (17.5%), Fusarium equiseti (7.2%) and Fusarium oxysporom (1.03%). In the pathogenicity tests 19 isolates were chosen to represent the eight species of fungi. Except F. oxysporum (F81) all the isolates were found to be highly pathogenic on Selanik and Şeker bean cultivars. The reaction of five widely grown bean cuhivars (Dermason, Selanik, Şeker, Barbunya, Horoz) in Erzincan and four bean lines (85AK 32, 85 AK 35, 85 AK 122/73, Waf-14) which were recommended due to their adaptation to the climatic conditions of the region were tested againist 13 pathogen fungi isolates which were chosen from 19 isolates as being more virulant. The results indicated that Dermason is the most susceptible cultivar with a disease rate of 83.85% which fallowed by a line Waf-14 with rate of 81.25%. The highest resistance were recorded on Barbunya, Selanik and 85 AK 122/73. The disease rates assesed on them were 43.49%, 61.72% and 64.84% in order. In accordance to these results the emergence of seedlings were higher in Selanik (80.95%) and Barbunya (76.82%), while the lower rates were recorded on Dermason (30.73%), Waf-14 (33.07%) and 85AK 35 (35.42%) The laboratory studies conducted to observe the effects of five Trichoderma species (Trichoderma viride, Trichoderma harzianum, Trichoderma koningii, Trichoderma hamatum, Trichoderma pseudokoningif) which present in Turkey on the 19 isolates of root-roting fungi of beans revealed that 21 isolates belonging to Trichoderma species showed antagonistic inhibition on the growth of them except the effect of T. koningii on A.teniussima. Trichoderma species high antagonistic effects were observed in laboratory studies.