İspir İlçesinde elma bahçelerindeki verimsizlik nedenlerinin döllenme ve beslenme yönünden incelenmesi üzerine araştırmalar
Researches on the causes for low yield in apple orchards in İspir District of Erzurum
  1. Tez No: 58537
  2. Yazar: ELİF ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET 1995-1996 yıllarında Erzurum'un İspir ilçesinde Gümüşhane, Starking Delicious ve Golden Delicious elma çeşitleriyle kurulu olan üç bahçede yürütülen bu araştırmada bahçelerin verim düşüklüğünün nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla çeşitlerin döllenme biyolojileri ve beslenme durumları incelenmiştir. Her üç elma çeşidine ait çiçek tozlarının in vitro koşullarda canlılık ve çimlenme yetenekleri ile üretim miktarları belirlenmiştir. Ayrıca bahçe koşullarında kendileme. serbest tozlama ve bir baba çeşitle suni tozlama durumunda meyve tutum oranlan tesbit edilmiştir. Çiçek tozu canlılığı.çiçek tozu üretim miktarı ve morfolojik homojenlik yönünden Starking Delicious ve Golden Delicious çeşitleri.triploid Gümüşhane çeşidine göre daha olumlu sonuçlar vermiştir Çiçek tozu çimlendirme testlerinde. Gümüşhane çeşidinde en yüksek polen çimlenmesi %10'luk sakkaroz eriyiğinde ortalama %44.33 (1996). Starking Delicious çeşidinde °bl5*Iik eriyikte ortalama %73 18-78 04 (1995-1996) ve Golden Delicious çeşidinde %15'lik eriyikte ortalama %75 39-78 43 (1995-1996) olarak gerçekleşmiştir. iki yıl sonunda elma çeşitlerinde kendileme sonucu meyve tutumu ortalama o/o0-7.64 oranında, serbest tozlama sonucu ise %2 1.89-25. 12 oranlarında gerçekleşmiştir. Baba çeşit olarak seçilen Golden Delicious çeşidi ile yapılan suni tozlama sonucunda elde edilen meyve tutum oranlan ortalama %1 7.97-21.46 arasında yer almıştır. Çalışmanın diğer bir bölümünde bahçelerden yaprak ve toprak örnekleri alınarak ağaçların beslenme durumları tesbit edilmiştir. Yapılan analizlerden elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir 1- Toprakların tekstürü killi-tınlı olup. pH düzeyleri 6.65-7.81 arasında ve organik madde içerikleri ise %0. 70-3. 95 arasında yer almıştır. 2- Toprakların özellikle elverişli P içeriğinin çok düşük düzeylerde olduğu saptanmıştır. 3- Yaprakların N, P bakımından noksanlık gösterdiği, Mg, Na ve K düzeylerinin ise yeterli veya yüksek seviyede olduğu tesbit edilmiştir. Yaprakların mikro element içerikleri ise genel olarak yeterli düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In 1995 and 1996, this study was conducted to determine the causes for low yield in three apple orchards established Gümüşhane, Starking Delicious and Golden Delicious apple varieties in İspir district of Erzurum. For this purpose, fertilization biology and nutritional status of the apple varieties were investigated. The pollen viability, germination capacity and production level of each variety were tested in vitro. Additionally, the percentage of fruit set obtained from open, self and artificial pollination experiments were determined in vivo As far as the pollen viability, production level and morphological homogenity of pollen were concerned Starking Delicious and Golden Delicious varieties gave better results than triploid Gümüşhane cv In Wo sucrose concentration, which was the best for Gümüşhane cv. pollen germination rate, on the average, was 44 43% in 1996. In 15% sucrose concentration, which was the best for Starking Delicious and Golden Delicious varieties, pollen germination rates, on the average, were 73 18 and 78 04% for Starking Delicious and 75 39 and 78 43% for Golden Delicious, in 1995 and 1996. respectively. Based on the results of two years, the fruit set ratio varied between 0 0 and 7 64 % in self pollination, and between 21.89 and 25. 12 % in open pollination. The fruit set ratio in varieties which were pollinated by Golden Delicious cv. ranged from 17.97 to 21.46 %. As a part of this study, of the research, leaf and soil samples were also collected to determine nutritional status of apple trees. The results were summarized as follows: 1- Soil texture was clay- loam. Soil pH changed between 6.65 and 7.81, and organic matter content of soils ranged from 0.70 to 3.95 %. 2- Especially, the available P content of soils was found to be very low. 3- The N and P contents of leaves were generally low but Mg, Na and K contents, as well as micronutritions contents of leaves at sufficient levels.