Erzurum ili Pazaryolu ilçesindeki elma bahçelerinde görülen verimsizlik sebeplerinin döllenme ve beslenme bakımından incelenmesi
  1. Tez No: 58538
  2. Yazar: YAŞAR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET 1995-1996 yıllan arasında Erzurum iline bağlı Pazaryolu ilçesinde yürütülen bu araştırmada, yörede kurulu elma bahçelerinde son yıllarda gözlenen verimsizlik sebeplerinin, döllenme ve beslenme bakımından belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada, her iki yılda da esas alınan, Golden Delicious, Starking Delicious ve Amasya çeşitlerinde fenolojik gözlemler, çiçek tozu çimlendirmeleri, kendileme, serbest tozlama çalışmaları ve melezleme denemeleri ile çiçek ve meyve dökümlerinin belirlenmesi amacıyla araştırmalar yapılmıştır. Ayrıca bahçelerden alınan toprak ve yaprak örneklerinde bazı makro ve mikro element analizleri yapılarak bahçelerin beslenme durumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bahçelerde her iki yılda da farklı fenolojik veriler belirlenmiştir. Aynı zamanda her üç çeşitten alınan çiçek tozlan, 5 farklı sakkaroz konsantrasyonunda (% 5, 10, 15, 20 ve 25) çimlendirmeye tabi tutulmuş ve en iyi çimlenmenin bütün çeşitlerde % 15 sakkaroz konsantrasyonunda gerçekleştiği (Starking Delicious çeşidinde % 59.5, Golden Delicious çeşidinde % 61.08 ve Amasya çeşidinde ise % 56.32) belirlenmiştir. Çeşitler üzerinde yapılan kendileme çalışmalarında % 0.68- 7.89'luk, serbest tozlama çalışmalarında % 18.32-20.0 'Kk, melezleme çalışmalarında ise % 6.3-9.39 luk meyve tutumu tespit edilmiştir. Bahçelerde ortalama çiçek dökümü % 48.0, küçük meyve dökümü % 27.8 ve haziran dökümü ise % 27.43 olarak bürünmüştür. Dökülen meyvelerde çekirdek durumları incelendiğinde, küçük meyve dökümünde % 16.9, haziran dökümünde % 80.75 Tik gelişmiş çekirdek yüzdesi belirlenmiştir. Bahçelerden alınan toprak örneklerinde yapılan analizler sonucunda, toprakların genellikle kumlu-tınlı ve kumlu-killi yapıda olduğu ve pH düzeylerinin 7.0-7.4 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Toprak organik madde içerikleri toprağın üst kısımlarında daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Topraklarda ve yapraklarda fosfor, potasyum ve demir elementlerinin eksik olduğu da saptanmış olup, diğer besin elementleri bakımından hem toprak, hem de yaprak örneklerinde orta-normal arasında değişim beMenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to determine the reason of yieldless of apple orchards based onfertilizitation and nutrition in district of Pazaryolu, Erzurum, in 1995 and 1996. Phenologic properties, gernrination of pollen, self pollination, open pollination and flower and fruit drop were investigated on Golden Delicious, Starking Delicious and Amasya cv. in both of the years. Also, macro and micro nutrient element were determined on soil and leaf samples taken from research orchards. Different phenologic properties were obtained from cv. in both years. Pollen of three cv. were germinated at 5, 10, 15, 20 and 25 sucros concantration, and the best germination rate was taken from 15 % application in all tree cv. ( 59.5 % Starking Delicious, 61.08 % Golden Delicious and 56.32 % Amasya). Fruit setting was obtained 0.68-7.89 % with self pollination, 18.32-20.0 % with open pollination and 6.3-9.39 % with artifical pollination. Ratio of flower, small fruit and june drop was determined as 48.0, 27.8 and 27.43 % respectively. Development of seeds of drop fruit was 16.9 % in small fruit drop and 80.75 % in june drop. Based on sample analysis, soils were sandy loam and sandy clay, and pH had changed between 7.0 - 7.40. Organic matter content was higher on above soil than lower level. P, K and Fe content of soils and leaves were low and the other elements of soil and leaf were medium.