Arazi kullanımındaki zamansal değişimin coğrafi bilgi sistemleri araçlarıyla belirlenmesi: Çandır köyü örneği
Determination of temporal change in land use by geographical information systems: The case of Çandır village
- Tez No: 585379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnsanların doğa üzerindeki baskıları her geçen gün artmakta ve bundan dolayı arazi kullanım şekilleri değişkenlik göstemektedir. Artan nüfusa bağlı olarak ihtiyaçları karşılamakta doğal kaynakların yetersiz kalacağının öngörülmesi ile birlikte yakın geçmişte başlayan ve günümüzde daha hızlı bir halde devam eden arazi kullanımındaki zamansal değişimler ile buna etki eden nedenlerin anlaşılması önem arz etmektedir. Bu çalışmada Isparta ilinin Sütçüler ilçesinde yer alan Çandır havzası sınırları içindeki kalan Çandır köyü ve yakın çevresinin 1986-2016 yılları arasındaki arazi kullanım türleri belirlenmiş, arazi kullanımındaki yıllar arasındaki değişimler alansal olarak hesaplanmaya ve değişimin sebepleri ortaya konulmuştur. Araştırmada arazi kullanımının 3 plan dönemine ait çeşitli ölçeklerdeki meşcere haritaları ve topoğrafik haritaları, bilgisayar ortamında CBS yardımıyla sayısallaştırılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Google Earth uydu görüntülerinden faydalanılmıştır. Sınıflandırmada arazi kullanım türleri orman, tarım, su yüzeyi ve diğer alanlar olmak üzere 4 gruba ayrılarak zamansal değişimleri incelenmiştir. 1986-2016 yılları arasında orman alanları 875.51 ha azalmıştır. Su yüzeyi 829.12 ha ve tarım alanları 47.36 ha artmıştır. 2016 yılı arazi kullanımı 3 eğim ve 3 yükselti grubu içinde incelenmiştir. Buna göre çalışma alanının 1119.28 hektarı %0-15, 327,09 hektarı %16-30, 461.63 hektarı %30'dan fazla eğim grupları içinde yer almaktadır. Çalışma alanı 1238 hektarı üst sınırı 200m, 437 hektarı üst sınırı 400m ve 233 hektarı üst sınırı 600m olan yükselti grupları içinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
People's pressure on nature is increasing day by day and therefore the land use patterns vary. It is important to understand the temporal changes in land use that have started in the recent past and continue at a faster pace with the anticipation that natural resources will be insufficient to meet the needs due to the increasing population and the reasons affecting this. In this study, the land use types of Çandır village and its immediate surroundings within the boundaries of Çandır basin located in Sütçüler district of Isparta province between 1986 and 2016 were determined, changes between years of land use were calculated and the reasons for the change were revealed. In the research, stand maps and topographic maps of various scales of land use in 3 plan periods were evaluated by digitizing with the help of GIS on computer. Google Earth satellite imagery was also utilized. In the classification, land use types were divided into 4 groups as forest, agriculture, water surface and other areas and their temporal changes were examined. Between 1986 and 2016, forest areas 875.51 ha decreased. Water surface increased by 829.12 ha and agricultural areas increased by 47.36 ha. Land use in 2016 was examined in 3 slopes and 3 elevation groups. Accordingly, 1119.28 hectares of the study area are in the slope groups of 0-15%, 327.09 hectares of 16-30%, and 461.63 hectares of more than 30%. The study area is within the elevation groups with an upper limit of 1238 hectares, 200m of an upper limit of 437 hectares, 400m of an upper limit of 437 hectares and 600m of an upper limit of 233 hectares