Çiftlik gübresi ve yeşil gübre uygulamalarının bazı toprak fiziksel özelliklerine etkileri
The effects of farmyard manure and green manure applications on some soil physical properties
- Tez No: 585380
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN MÜJDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Topraklara uygulanan organik materyaller toprakların birçok fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini etkiler. Uygulanan materyal parçalanma ve ayrışma durumuna bağlı olarak, özellikle toprak fiziksel özelliklerini belirgin biçimde etkilemektedir. Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi arazisinde organik sebze yetiştiriciliği (2012-2013) yapılan bir arazide yürütülmüştür. Kontrol (K), çiftlik gübresi (ÇG) (35 ton ha-1) ve yeşil gübre (YG) olarak adi fiğ (Vicia sativa L.) uygulamalarının 0-10 ve 10-20 cm toprak derinlikleri için bazı toprak fiziksel özellikleri (Toprak su karakteristikleri (0.001, 0.1, 0.33, 1, 5, 10, 15 bar), yarayışlı su kapasitesi, gözeneklilik ve hacim ağırlığı) üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada tüm tansiyon değerlerindeki, en yüksek hacimsel toprak su içeriği ÇG uygulamasında, en düşük hacimsel toprak su içeriği ise K uygulamasında elde edilmiştir. En yüksek toplam gözeneklilik ile makro ve mikro gözenek hacmi ÇG uygulamasında, en düşük toplam gözeneklilik ile makro ve mikro gözenek hacmi ise K uygulamasında bulunmuştur. Yarayışlı su kapasitesi ise en yüksek YG uygulamasında en düşük ise K uygulamasında elde edilmiştir. Ayrıca en yüksek hacim ağırlığı K uygulamasında, en düşük hacim ağırlığı ise ÇG uygulamasında bulunmuştur. Bu sonuçlar, farklı organik materyal uygulamalarının toprak fiziksel özellikleri üzerine etkilerinin önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Organic materials applied to soils affect many physical, chemical and biological properties of soils. Depending on the disruption and decomposition of the applied material, affects the soil physical properties in particular. This study was carried out on the land of organic vegetable cultivation (2012-2013) on the land of Süleyman Demirel University Agricultural Research and Application Center. The effects of control (C), farmyard manure (FYM) (35 ton ha-1) and green manure (GM) applications on some soil physical properties (Soil water characteristics (0.001, 0.1, 0.33, 1, 5, 10, 15 bar), available water capacity, porosity and bulk density) were investigated for soil depths of 0-10 and 10-20 cm. In the study at all tension values, the highest volumetric soil water content was obtained for FYM application and the lowest volumetric soil water content for C application. The highest total porosity with macro and micropore volume were found in the FYM application and the lowest total porosity with macro and micropore volume were found in the application C. The available water capacity was the highest in the GM application and the lowest in the C application. In addition, the highest bulk density was found in C application and the lowest bulk density was found in FYM application. These results showed that the effects of different organic material applications on soil physical properties are important.