Eğitimin işlevlerinin öğretmen görüşleri açısından incelenmesi
Investigation of the functions of education in terms of teachers 'views
- Tez No: 585411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin eğitimin işlevlerini yerine getirmesine ilişkin algı düzeylerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde görev yapan öğretmenler oluştururken, örneklemini ise Dulkadiroğlu ve Onikişubat merkez ilçelerinde görev yapan 418 gönüllü öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen eğitimin işlevlerini değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin ölçek maddelerine verdikleri yanıtların cinsiyet ve okul türü değişkenine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için bağımsız gruplar t testi uygulanmıştır. Mesleki kıdem, görev yapılan okul kademesi ve mezun olunan okul türü değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Gruplar arası farklılığı belirlemek için ise LSD testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin eğitimin bireysel işlevlerini yerine getirmesine yönelik algılarının katılıyorum düzeyinde, toplumsal, siyasal ve ekonomik işlevlerine yönelik algılarının ise kararsızım düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında eğitimin işlevlerini yerine getirmesinde öğretmenlerin algı düzeyleri; cinsiyet, okul türü, çalışılan okul kademesi ve kıdem değişkenleri açısından anlamlı bir şekilde farklılaşırken, mezun olunan okul türü değişkeni açısından anlamlı bir şekilde farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the perception levels of teachers regarding the functions of education. The research model, which is one of the quantitative research designs, was used in the study. The population of the study was composed of teachers working in Kahramanmaraş province in 2018-2019 academic year, and the sample was composed of 418 volunteer teachers working in Dulkadiroğlu and Onikişubat central districts. The scale used to evaluate the functions of education developed by the researcher was used as a data collection tool. Data were analyzed with SPSS 21.0 program. Independent groups t-test was used to determine whether teachers' responses to the scale items differed according to gender and type of school. One-way analysis of variance (ANOVA) was performed to determine whether it varies according to the variables of seniority, school level and type of school graduated. LSD test was used to determine the difference between the groups. As a result of the study, it was determined that the perceptions of teachers about the fulfillment of individual functions of education were at the level of agree and the perceptions about the social, political and economic functions of the teachers were undecided. In addition, teachers' perception levels in the fulfillment of functions of education; While gender, school type, school level and seniority variables differed significantly, it did not differ significantly in terms of the type of school graduated.