Perakende sektöründe omni kanal pazarlama uygulamalarının müşteri deneyimindeki rolü üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the role of omni channel marketing applications in customer experience in retail industry
- Tez No: 585426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHU ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojik gelişmelerin müşteri ihtiyaçlarında ve beklentilerinde yarattığı değişim pazarlama dağıtım kanallarını artırmış ve bu kanalların entegrasyonu tartışılmaya başlanmıştır. Artan dağıtım kanallarıyla birlikte omni kanal ve omni kanal pazarlama konuları akademik çevrede ve sektörde yer bulmaya başlamıştır. Çalışmada omni kanal pazarlama uygulamalarının şirketlere ve müşteri deneyimine olan etkilerini perakendeci bakış açısıyla araştırmak amaçlanmıştır. Bu nitel araştırmada yarı yapılandırılmış soru formu ile derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem seçiminde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmış, perakende sektöründe omni kanal konusunda öncü firmalardan 3 profesyonel ile görüşme yapılmış, veriler ses kaydı ile kayıt altına alınmıştır. Bulgular, omni kanal pazarlamanın müşteri deneyimini artırarak müşteri değerini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The change created by technological developments in customer needs and expectations has increased marketing distribution channels and the integration of these channels has started to be discussed. With the increasing distribution channels, omni channel and omni channel marketing subjects have started to take place in the academic environment and in the industry. In this study, it is aimed to investigate the effects of omni channel marketing applications on companies and customer experience from a retailer perspective. In this qualitative research,with semi-structured questionnaire, in-depth interview method were used. In the sample selection of the study, purposive sampling method was used, 3 professionals from leading companies in the omni channel sector were interviewed and the data were recorded with audio recording. The findings show that omni channel marketing positively affects customer value by increasing customer experience.