Endüstriyel otomasyon sektöründe aracıların çoklu kanaldan bütünleşik kanala geçiş niyetine yönelik ampirik bir araştırma
An empirical research on the intention of dealers in the industrial automation industry to switch from multi-channel to omni-channel
  1. Tez No: 850301
  2. Yazar: AYDIN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bütünleşik kanal özellikle perakende sektöründe incelenen ve faaliyet alanı bulan bir yaklaşımdır. Bu çalışmada dünyaca bilinen bir endüstriyel otomasyon firması için faaliyet gösteren aracıların firmanın stratejik planı doğrultusunda çoklu kanaldan bütünleşik kanala geçiş niyetlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ana kütle olarak firmanın Türkiye'de faaliyet gösteren 31 adet aracısı alınmıştır. Çevrimiçi anket tekniği ile Fishbein ve Ajzen'in (1975) ortaya koyduğu akılcı davranış teorisine dayanarak hazırlanmış 30 soruluk ve 7'li likert ölçeğinde bir anket kullanılarak veriler toplanmıştır. Tüm aracılar ile iletişime geçilerek ankete katılmaları sağlanmıştır. Örneklem ile evren büyüklüğü aynı olduğundan tam sayım yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada, model içerisinde yer alan sosyal norm değişkeni kullanılmamıştır. Örneklem karakteristiğini ortaya çıkarmak için tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırma sorusuna yönelik açımlayıcı faktör analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi ve fark testleri uygulanmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda 3 faktör bulunmuştur. Cronbach-alpha katsayısına göre inanç değişkeni 0.934, tutum değişkeni 0.928, niyet değişkeni 0.917 oranında güvenilir çıkmıştır. İnanç değişkeni tutum değişkeni ile 0.634, niyet değişkeni ile 0.582 oranında anlamlı ilişkiye sahiptir. Tutum değişkeni niyet değişkeni ile 0.684 oranında anlamlı ilişkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Omni-channel is an approach that has been studied and found a field of activity especially in the retail sector. In this study, it is aimed to search the intentions of dealers working for a world-renowned industrial automation company to switch from multi-channel to integrated channel in line with the company's strategic plan. 31 dealers of the company operating in Turkey were taken as the main population. Data was collected using the online survey technique and a 30-question, 7-point Likert scale survey prepared based on the theory of reasoned action put forward by Fishbein and Ajzen (1975). All dealers were contacted and asked to participate in the survey. Since the sample and population size were the same, the total population sampling method was used. In the study, the social norm variable included in the model was not used. Descriptive statistics were used to reveal sample characteristics. Exploratory factor analysis, correlation analysis, regression analysis and difference tests were applied to address the research question. As a result of exploratory factor analysis, 3 factors were found. According to the Cronbach-alpha coefficient, the belief variable was found to be reliable at a rate of 0.934, the attitude variable at 0.928, and the intention variable at 0.917. The belief variable has a significant relationship of 0.634 with the attitude variable and 0.582 with the intention variable. The attitude variable has a significant relationship with the intention variable at a rate of 0.684.