Agomelatin, fluoksetin ve sertralinin sıçan mesane kasılmasına etkilerinin gözlemlenmesi: In vitro model
Observation of effects of agomelatin, fluoxetine and sertraline on rat bladder contraction: In vitro model
  1. Tez No: 585466
  2. Yazar: TUBA VİDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, in vitro mesane kasılma yanıtları üzerinde agomelatin, fluoksetin ve sertralinin olası etkilerinin belirlenerek, bu etkilerin birbirleri ile karşılaştırılması ve bu antidepresanların aşırı aktif mesane sendromuna katkılarının araştırılmasıdır. Deneysel çalışmalar Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarında gerçekleştirildi. Araştırmamızda erişkin (300 - 350 g ağırlığında) erkek Wistar Albino cinsi sıçanlar kullanıldı. Hayvanlara hafif eter anestezisi altında servikal dislokasyon uygulandı. Mesane hızlı bir şekilde ayrıldı ve Krebs solüsyonu içerisine alındı. Doku ve kan artıklarının temizlenmesinden sonra, mesaneden kesilen 3 - 4 milimetre uzunluğundaki şeritler sıcaklığı 37˚C olan ve sürekli gazlandırılan (%95 O2 ve %5 CO2), içinde krebs solüsyonu olan izole organ banyosuna yerleştirildi ve gerim 1 g olarak ayarlandı. Dokular asıldıktan sonra 15 dakikalık periyodlarla 1 saat yıkandı. İzometrik kontraksiyonlar 10-5 M ACh ile indüklenip, agomelatin (10-9 M ve 10-4 M), fluoksetin(10-8 M ve 10-3 M), sertralin (10-8 M ve 10-3 M) 10'ar dk arayla, organ banyosuna ilave edildi. Kontraksiyonlar frekans ve genlik parametreleri olarak izole organ banyosu sisteminde kayıt altına alındı. Agomelatin, fluoksetin ve sertralinin farklı dozlarının ACh 10-5 M ile indüklenen in vitro rat mesane düz kas kontraktilitesini inhibe ettiği belirlendi. Agomelatinde 10-8 M ve 10-7 M'dan itibaren belirgin bir inhibisyon gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the possible effects of agomelatin, fluoxetine and sertraline on in vitro bladder contraction responses and to compare the effects of these antidepressants to overactive bladder syndrome. Experimental studies were carried out by Necmettin Erbakan University KONÜDAM Experimental Medicine Research and Application Center and Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Physiology. In our study, adult (300-350 g) male Wistar Albino rats were used. Animals underwent cervical dislocation under ether anesthesia. The bladder was rapidly separated and taken into Krebs solution. After the removal of tissue and blood debris, strips of 3-4 millimeters cut from the bladder were placed in an isolated organ bath with a temperature of 37 C0 and continuously gassed (95% O 2 and 5% CO2) in a creme solution and the stretch was adjusted to 1 g After the tissues were hung, they were washed for 1 hour with 15 minute periods. Isometric contractions were induced with 10-5 M ACh and agomelatin (10-9 M and 10-4 M), fluoxetine (10 -8 M and 10-3 M), sertraline (10-8 M and 10-3 M), 10 min and 10 min. was added. The contractions were recorded in the isolated organ bath system as frequency and amplitude parameters. Different doses of agomelatin, fluoxetine and sertraline were inhibited by ACh 10-5 M in vitro rat bladder smooth muscle contractility. A significant inhibition was observed in agomelatin from 10-8 M and 10-7 M.