Agomelatin'in parasetamolle indüklenen akut böbrek toksisitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation on effects of agomelatine on paracetamol induced acute kidney toxicity
  1. Tez No: 334327
  2. Yazar: NEVİN TUĞÇE KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Parasetamol supraterapötik dozlarda kullanıldığında böbreklerde hasara neden olabilmektedir. Melatonin çok güçlü bir serbest radikal süpürücü ve bir antioksidandır. Agomelatin ise melatonin reseptör analogu olan antidepresan etkili bir ilaçtır. Bu bilgiler ışığında Agomelatin?in yüksek doz parasetamol ile oluşturulan nefrotoksisite üzerine koruyucu etkisini biyokimyasal olarak belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metot. Çalışmamızda 42 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat; Kontrol, Parasetamol (2 g/kg), NAC+Parasetamol (140 mg/kg+2 g/kg), Agomelatin+Parasetamol (20 mg/kg+2 g/kg), Agomelatin+Parasetamol (40 mg/kg+2g/kg), Agomelatin (40 mg/kg), NAC (140 mg/kg) grupları olmak üzere 7 eşit gruba ayrıldı. Parasetamol uygulamasından 24 saat sonra tüm gruplardan alınan doku ve kan örneklerinde biyokimyasal incelemeler yapıldı. Bulgular. Yapılan biyokimyasal incelemede, parasetamol ile nefrotoksisite oluşturulmuş grupta üre ve kreatinin değerlerinin anlamlı şekilde yükseldiği, agomelatin ile tedavi edilen gruplarda ise; üre ve kreatinin serum seviyelerinin anlamlı şekilde azaldığı tespit edildi. Bu azalış miktarı, agomelatinin farklı dozlarında değişiklik göstermedi. Doku düzeyinde yapılan değerlendirmelerde de parasetamol ile nefrotoksisite oluşturulmuş grupta GSH ve SOD seviyelerinin anlamlı olarak düştüğü ve MDA seviyesinin anlamlı şekilde yükseldiği, agomelatin ile tedavi edilen gruplarda ise; GSH ve SOD seviyesinin anlamlı olarak yükseldiği ve MDA seviyelerinin anlamlı şekilde azaldığı tespit edildi. Sonuç. Sonuç olarak; yüksek doz parasetamolün neden olduğu nefrotoksisitenin önlenmesinde agomelatinin tedavi edici etkisinin olduğu biyokimyasal olarak gösterildi. Bu sonuç, klinikte görülen parasetamol zehirlenmesinde agomelatin kullanılabileceği konusunda umut verici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Supratherapeutic doses of paracetamol can cause toxicity on kidneys. Melatonin is a very potent free radical recipient and a general antioxidant. Agomelatine is a melatonin receptor agonist that used as an antidepressant. In the light of this knowledge we aimed to determine the protective effects of agomelatine on paracetamol induced nephrotoxicity biochemically. Material and Method. In our study 42 adult male Sprague Dawley rats were divided equally into 7 groups as Healthy, Paracetamol (2 g/kg), NAC+Paracetamol (140 mg/kg+ 2 g/kg), Agomelatine+Paracetamol (20 mg/kg+2 g/kg), Agomelatine+Paracetamol (40 mg/kg+2 g/kg), Agomelatine (40 mg/kg) and NAC (140 mg/kg). 24 hours after paracetamol administration the tissue and blood samples were collected for biochemical examinations. Results. In the biochemical examination, urea and creatinine levels were statistically higher in intoxication group than other groups and urea and creatinine levels were significantly decrease in groups treated with agomelatine. Decrease was not differantiated according to agomelatine doses. In the biochemical analyses on kidney tissue GSH and SOD levels were significantly decreased and MDA levels were significantly increased in intoxication group, while GSH and SOD levels were significantly increased, MDA levels were significantly decreased in rats treated with agomelatine. Conclusion. Therapeutic effects of agomelatine on paracetamol induced nephrotoxicity have been shown biochemically. This is a promising result suggeting potential clinical usage of agomelatine in paracetamol toxicity.